KORTYŠ, P. Studium interkalace alkalických kovů v elektrochromních prvcích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Svoboda, Vít

Student se měl ve své práci zabývat interkalací lithia a sodíku do WO3 a V2O5 vrstev pomoci metody EQCM. Diplomant měl za úkol seznámit se s měřícím pracovištěm EQCM (Electrochemical quartz crystal microbalance) a pomocí tohoto zařízení sledovat hmotnostní změny respektive interkalační mechanismy zkoumaných vrstev. Navzdory tomu, že zadaní zasahovalo do elektrochemie, tak student tyto obtíže překonal.V dosavadním studiu na fakultě tento obor neměl šanci studovat. Student pracoval samostatně, cílevědomě a systematicky. Práce byla obtížná, některá uvedená měření jsou zcela nová. Výsledky uvedené v předložené práci vrhají nové světlo na činnost elektrochromních aplikací a po doplnění a upřesnění budou publikovány. Jako hlavní přínos dané práce bych uvedl kvantitativní vyjádření vnikajícího interkalátu a elektrolytu do zkoumané vrstvy a jejich vliv na rezistenci krystalu. Práci proto Doporučuji k obhajobě

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Špičák, Petr

Pan Kortyš se ve své diplomové práci zabýval Studiem interkalace alkalických kovů v elektrochromních prvcích. Elektrochromní vrstvy oxidů wolframu a především vanadu byly proměřovány běžnými elektrochemickými metodami spolu s využitím techniky křemenných krystalových mikrovah. Práce je v rozsahu 71 stran, je členěna systematicky a je zřejmý postup prováděných prací. Praktická část je zpracována velmi dobře, významné jsou především studie interkalace sodíkových iontů do vrstev V2O5. Pro ověření naměřených hodnot by bylo vhodné provést více měření a navzájem je porovnat, případně přidat statistické zpracování. Vytknout lze některé nepřesnosti formálního rázu: křivky označené FZ (obr. 11, 13,..) je vhodnější pojmenovat například vypočítaná hmotnost z cyklické voltametrie. Práce je zpracována na výbornou, výsledky jsou srozumitelné a přehledné, v závěru je vše dobře shrnuto.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 23089