ŠÁLEK, K. Návrh univerzální powerbanky s různými výstupními úrovněmi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Karel Šálek odevzdal svou bakalářskou práci, která se zabývá návrhem univerzální powerbanky, která bude schopna napájet široký rozsah zařízení - notebooky, USB zařízení a kytarové efekty (9V). Teoretický úvod je věcný a rozebírá pouze problémy, které se přímo týkají návrhu, a přesto je obsáhlý. Jsou zde popsány různé chemie Li-ion akumulátorů, správné nabíjecí/vybíjecí profily, BMS, a konstrukce spínaných měničů. V praktické části student navrhl všechny nezbytné funkční bloky, nabodoval battery pack, navrhl a osadil DPS. Jsou zde popsány jednotlivé segmenty obslužného programu a je popsán způsob, jak jsou výkonové bloky řízeny pomocí mikrokontroleru. Jsou provedeny testy nabíjení a oceňuji zejména precizní a podrobný popis výstupu z měření účinnosti, proudové limitace a odběru bez zátěže. Student nepochybně prokázal široké spektrum dovedností od návrhu obvodového řešení, návrhu DPS, programování, až po diagnostiku a testování. V době dokončení práce sice nebyla powerbanka kompletně usazena v přístrojové krabici, ale jinak byla funkční. Vzhledem k dodacím lhůtám a situaci na trhu s komponenty považuji za vynikající výsledek, že je powerbanka dokončena a plní všechny požadované funkce. Vzhledem k uvedeným skutečnostem hodnotím práci stupněm A 95b.
Bakalářská práce pana Šálka se věnuje návrhu univerzální powerbanky s různými výstupními úrovněmi pro možnost nabíjení kompaktních a přenosných zařízení. V teoretické části se student věnuje teorii funkce lithium iontových baterií, které jsou v dnešní době základem přenosné elektroniky. Důležitou částí je popis BMS systémů a jejich funkce, jelikož se student následně návrhu BMS věnuje a je důležitou součástí powerbanky. Pan Šálek si v praktické části logicky rozvrhl strukturu zařízení a poté se věnuje návrhu jednotlivých částí svého designu. Zde musel nejprve navrhnou a vyrobit battery pack, který je srdcem powerbanky a poté samotný BMS systém, který se stará o jeho ochranu. Všechny návrhy jsou opřeny o výpočty jednotlivých parametrů. Důležitým krokem byl také návrh DPS, která byla vhodně uspořádána a respektuje požadavky na tuto aplikaci. Nedílnou součástí je pak programování celého zařízení, zde student zvolil platformu Arduino, kterou používá k řízení BMS. Pan Šálek se v poslední části práce věnuje ověření funkčnosti, jím navržené powerbanky a měření jejích vlastností, zejména účinnost měniče, proudové limitace a spotřeby v případě klidového režimu powerbanky. Práce je koncipována logicky, i když je poněkud delší, nicméně všechny statě považuji za potřebné. V práci se vyskytuje jen několik překlepů a hovorových výrazů, což však nijak nesnižuje kvalitu předložené práce. Dle mého názoru se jedná o opravdu zajímavé řešení a přínos vidím v jeho komplexnosti. I když se student nedostal k finální kompletaci powerbanky, nejednalo se o jeho chybu, ale vzniklou situací s koronavirem. Z těchto důvodů doporučuji práci k obhajobě a navrhuji ji hodnotit stupněm: A
eVSKP id 134695