VÁVRA, T. Řídicí jednotka automatického manipulačního systému pro laboratoře [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Předložená diplomová práce je zaměřena na realizaci řídící jednotky automatického manipulačního systému. Při realizaci řídící jednotky vznikl základní problém s řízením a motorku odstředivky (karuselu). Pro otáčení karuselu vysokou úhlovou rychlostí je kritické vyvážení celého karuselu. Řídící jednotka tedy musí být schopna rozpoznat jeho nevyvážení a reagovat na něj ukončením odstřeďování. Student se ve své diplomové práci právě zaměřil na tento základné problém, na detekci nevyváženosti rotoru karuselu. Zde se zabýval několika možnými způsoby detekce. Jeden, ten nejperspektivnější způsob detekce pak realizoval a vyzkoušel jeho praktické využití. V řídící jednotce dále implementoval i základní komunikaci jednotky s okolím pomocí sběrnice USB. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě.
Předložená diplomová práce se zabývá návrhem, konstrukcí a ověřením funkce řídící jednotky pro manipulační laboratorní systém určený pro tzv. Gramovo barvení. Práce je logicky členěna několika kapitol. V kapitole 1 popisuje autor princip Gramova barvení, v kapitole 2 je pak proveden průzkum patentů a konkurenčních řešení, která se zadané problematiky týkají. Dále jsou poměrně detailně popisovány možnosti detekce nevyváženosti rotoru a měření hladin. V obou případech jsou pro zvolené metody provedena jednoduchá ověření teoretických předpokladů. Ve stěžejní kapitole 6 je pak popsán návrh obvodového řešení jednotlivých částí řídící jednotky, včetně zdůvodnění, proč bylo dané řešení použito. V závěru práce je zhodnocena funkčnost navrženého řešení a realizováno pokusné měření nevyváženosti rotoru. Formální úroveň práce je i na občasné gramatické chyby a překlepy na dobré úrovni. Grafická úroveň práce je na velmi dobré úrovni, s výjimkou příloh A1, A2 a A3, obsahujících schémata, která jsou v elektronické verzi práce téměř nečitelná. Celkově je ovšem práce na velmi dobré úrovni, kladně hodnotím zevrubná zdůvodnění volby obvodových řešení, včetně výpočtů jednotlivých součástek. Navržená technická řešení jsou moderní a odpovídají aktuálnímu stavu vědy. Práci s literaturou hodnotím jako velmi dobrou, reference odkazují na množství kvalitních technických zdrojů. Jako důležité též vidím zapojení studenta do práce na reálném projektu vycházejícím z firemního prostředí, což se odráží i na obsahu vlastní diplomové práce. Práci považuji za velmi zdařilou a navrhuji ji k obhajobě s počtem bodů 92.
eVSKP id 73249