SONBOL, D. Chladící okruh pro měření kapalinou chlazených zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Červinka, Dalibor

U této netradiční diplomové práce nebylo z počátku vůbec jasné, jaké problémy se v průběhu realizace vyskytnou. Původní představa byla, že těžiště práce bude spočívat v ladění softwarové části, kdy se bude řešit velké množství úkolů z oblasti řízení a regulace. V průběhu realizace se však ukázalo, že sestavení hardwaru chladícího okruhu bude představovat mnohem obtížnější úkol, než se předpokládalo. Některé celky se ukázaly jako nevyhovující a student byl vytížen častými změnami hardware. Z pohledu regulační techniky byla nakonec úspěšně dokončena jen nejdůležitějsí funkce, kterou je řízení teploty vody. Plánované řízení průtoku vody čeká na zakoupení modernejší verze oběhového čerpadla. Je zřejmé, že byl vytvořen kvalitní základ pro budoucí vývoj, nicméně i v tomto stavu je chladící okruh dobře použitelný pro mnohá měření. Student zasluhuje velké ocenění za mimořádně aktivní a zodpovědný přístup s opravdu velkým množstvím různých, mnohdy zdlouhavých realizačních prací. I přes uvedené komplikace lze považovat zadání za splněné.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Toman, Marek

Předložená diplomová práce se zabývá realizací externího chladicího okruhu pro elektrické stroje s vodním chlazením. Práce je rozdělena do osmi kapitol včetně úvodu a závěru. Samotné jádro práce je popsáno na 42 stranách. K práci mám několik věcných připomínek: V práci se často vyskytuje zbytečný detailní popis jednotlivých komponent použitých v systému na úkor jiných, důležitých informací. Je škoda, že v práci například není uvedeno kompletní schéma zapojení. Toto schéma by jistě přispělo k lepší orientaci v zapojení při následných úpravách a rozšířeních chladicí jednotky, které jsou podle závěru plánovány do budoucna. Podrobněji by rovněž mohly být popsány výkonové moduly pro řízení otáček ventilátorů, kterými se zabývá kapitola 3.2.5. Dále by například mohly být podrobněji popsány výsledky měření z ověření funkčnosti regulátoru teploty uvedené na Obr. 6.3. Po formální stránce je práce vcelku v pořádku. Úroveň mírně snižují občasné překlepy nebo nevhodná slovní spojení – viz např. „derivace teploty teplot“ (na str. 22), „chladicí motor“ (na Obr 2.1) namísto chlazený motor. Z práce je zřejmé, že jednotka byla realizována a je schopná provozu. Provedená měření naznačují, že zadání práce je splněno. I přes výše uvedené nedostatky není pochyb, že student odvedl velké množství práce. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 160093