VALA, M. Výzkum spolehlivosti pájených spojů v dusíkové atmosféře [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Szendiuch, Ivan

Práce je zaměřena na studium a experimentální ověřování vlivu ochranné atmosféry při pájení přetavením a její základní myšlenka vychází z požadavku dr. Bella z firmy REHM, světového odborníka na pájení. Student přistoupil k řešení problematiky velmi odpovědně, docházel pravidelně jak na konzultace, tak do laboratoře, kde vykonával experimentální část práce. Dokázal se seznámit se zařízeními nutnými k jeho práci i s literaturou nezbytnou pro zpracování. Splnil tak bezezbytku zadání, přinesl nové poznatky, a prokázal nesporně bakalářské schopnosti. Práce má velmi dobrou grafickou úpravou a přehledně zpracované výsledky na bakalářské úrovni. Oceňuji i stupňující se aktivitu a postupné zlepšování písemného projevu.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Adámek, Martin

Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou vlivu dusíkové ochranné atmosféry na kvalitu pájeného spoje. Hlavním cílem práce je popsat vliv dusíkové atmosféry na kvalitu bezolovnatého pájeného spoje na organickém substrátu s povrchovou úpravou ENIG. V úvodní části práce jsou popsány druhy přenosu tepla, vznik a spolehlivost spoje, používané teplotní profily a intermetalické vrstvy. Dále student v práci popisuje materiály pro pájení, dusíkovou atmosféru a její vliv na pájení a stručně popisuje i testování pájitelnosti. Tato část je dobře členěna a nejsou v ní výraznější odborné nedostatky. Další část o vlastnostech vzorku a použitém technickém vybavení tvoří plynulý přechod od teoretické k praktické části. V praktické části student detailně popisuje jednotlivé výrobní postupy a experimenty, které v závěrečné práci vyhodnocuje. V této části se již dopouští určitých nepřesností. Např. na str. 31 je uvedeno dělení substrátu pomocí ručních nůžek na plech na rozměr „2,54 x 2,54 cm“. Číslo je uvedeno s přesností na 0,1 mm, které pomocí tohoto postupu dosáhnou nelze. Dále student uvádí na str. 33 měření v programu ScopePhoto na „tisícinu“ mikrometru, tedy na 1 nm. V konfiguraci studentova pracoviště opět tato přesnost není možné reálně dosáhnout. Student rovněž řadí z chemického hlediska ke kovům (str. 45). Dále student neuvádí, jestli i oblast chlazení na str. 38 (zejména jeho počátek) je také shodný s doporučeními výrobce. Formální stránka práce je na dobré úrovni. I zde se však našly formální nedostatky. V práci je možné občas najít běžné formální chyby, např. chybějící interpunkční znaménka a mezery. Odkazy na obrázky, tabulky a přílohy v textu byly psány s velkým počátečním písmenem i uprostřed věty. Seznam literatury nebyl zcela podle požadované normy a seznam symbolů by bylo vhodné řadit podle abecedy. Práce je psaná spíše populárně a na některých místech až příliš podrobně, proto tyto části budí dojem spíše výukového textu. Práce také obsahuje na str. 30 dlouhou citaci z textu, kterou mohl autor přepracovat a napsat vlastními slovy. Zadání bylo splněno v celém rozsahu. Práci i přes uvedené drobné nedostatky hodnotím jako časově náročnou, obsáhlou a dobře zpracovanou a doporučuji ji k obhajobě. V Brně 12.6.2014

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 74219