JÖRKA, L. Návrh FVE s akumulací pro komerční objekt [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

Diplomová práce Bc. Lukáše Jörky je zaměřena na návrh fotovoltaické elektrárny s akumulací elektrické energie, s cílem vypracovat projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Teoretická část práce se zabývá problematikou aktuálních požadavků na připojování a provoz tohoto typu zdrojů. Dále jsou popsány základní principy FVE včetně základního popisu jednotlivých technologií FV panelů, akumulátorů a střídačů. Samotný návrh systému (stěžejní část práce) je proveden pro zadaný objekt (nové výrobní a administrativní centrum společnosti fgFORTE, s.r.o.), pro který je proveden návrh technologie a následně je vypracována projektová dokumentace. Autor ve spolupráci se zástupci společnosti provedl analýzu energetických potřeb objektu a na jeho základě zpracoval návrh technologického řešení. V práci se místy vyskytují drobné nepřesnosti a v některých případech (např. dimenzování kabelů) je využito spíše odborného odhadu, přesto návrh, s ohledem na nižší praktické zkušenosti autora, za kvalitní. Zhotovená projektová dokumentace odpovídá požadavkům na DSP a bude využita pro potřeby společnosti fgFORTE. Autor v průběhu zpracování postupoval systematicky, jednotlivé části řešil v souvisejících návaznostech. Průběžně konzultoval dílčí kroky řešení a aktivně komunikoval se zástupci společnosti. V tomto ohledu hodnotím přístup autora jako velmi dobrý - stejným způsobem hodnotil přístup autora i zadavatel práce. Konstatuji, že práce splňuje všechny body zadání. Celkově považuji práci kvalitní a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Morávek, Jan

Diplomová práce Bc. Lukáše Jörky je zaměřena na návrh FVE pro komerční objekt s cílem vypracovat projektovou dokumentaci v rozsahu pro stavební povolení. Teoretická část se zabývá rešerší aktuálních požadavků na připojování a provoz tohoto typu zdrojů. Dále jsou rozebrány základní principy FVE včetně detailního popisu jednotlivých technologií FV panelů, akumulátorů a střídačů, přičemž tato část je z mého pohledu zbytečně rozsáhlá (30 stran), její vypracování je i s ohledem na zadání práce poněkud nadbytečné a bylo by vhodné tuto kapitolu zredukovat. Samotný návrh systému je proveden pro komerční objekt (skladovací halu s administrativní části) společnosti fgFORTE a tvoří jej předběžná analýza objektu, návrh technologie a ekonomické zhodnocení. S ohledem na projektovou dokumentaci v příloze práce tedy konstatuji že práce splňuje všechny body zadání. Pro účely návrhu rozložení panelů na objektu, výpočet zastínění a určení energetických výnosů byl použit komerční program PV SOL, přičemž autor prokázal znalosti potřebné k vytvoření 3D modelu a parametrizaci výpočtového programu pro simulaci. Přestože program disponuje funkcemi pro výběr vhodného střídače, je v práci uveden kontrolní výpočet dimenzování zvoleného střídače, což lze hodnotit kladně, protože autor tak nespoléhá pouze na integrované programové funkce, ale dokazuje tak, že se orientuje v dané problematice. Bohužel však v této návrhové části postrádám výpočty průřezů jednotlivých zvolených kabelů pro vyvedení výkonu FVE stejně jako ověření selektivity jištění. Samotná projektová dokumentace je zpracována přehledně a v potřebném rozsahu a kvalitě pro uvedený stupeň (DSP). S ohledem na nepříliš příznivé ekonomické výsledky navrženého řešení bych uvítal i variantní řešení návrhu velikosti FVE, nicméně uvedené ekonomické varianty považuji za dostačující. Po formální stránce lze práci vytknou nestandardní členění jednotlivých úrovní podkapitol spolu s četnými gramatickými chybami. Celkově považuji práci za zdařilou, doporučuji k obhajobě a hodnotím 82b.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 142403