KOLARČÍK, M. Distribuovaný měřicí systém s tlakoměry [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Václavík, Vlastimil

Student prokázal schopnost samostatné práce při studiu doporučené literatury a návrhu komplexního systému. V dostatečné míře využíval možnosti konzultací. Zvládl problematiku návrhu elektronických obvodů s mikrokontrolery, použití vývojových systémů pro tvorbu aplikačního programového vybavení mikrokontrolerů, návrh a konfiguraci komunikačních sběrnic.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 16/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Číp, Ondřej

Tato diplomová práce je tematicky zaměřena na problematiku komplexního zpracování neelektrického signálu, v tomto případě atmosférického tlaku. Úvodem práce diplomant popisuje teorii měření tlaku prostřednictvím několika typů snímačů. Na základě provedené analýzy a rešerše literatury následně vybírá nejvhodnější typ, který se vyznačuje snadným převodem tohoto typu neelektrické veličiny na elektrické signály. Vybraný typ snímače je produktem firmy Honeywell a jedná se o tenzometrický snímač s vestavěným analogově digitálním převodníkem s komunikační sběrnicí I2C. V následné části práce student sestavuje blokové schéma měřicího systému, který dle tématického zadání má pracovat jako vzdálená měřicí jednotka s komunikací po sběrnici CAN. S popisu práce je velmi zřetelné, že diplomant pečlivě prostudoval problematiku i této komunikační sběrnice a rovněž do blokového schématu měřicího modulu zařadil komunikační rozhraní CAN. Významná část práce je věnována dále studiu programových algoritmů celého přístroje a především řídicího obvodu – mikrokontroléru Freescale MC68HC908, který je diplomantem použit jako hlavní výpočetní jednotka. V následném textu je zcela patrné, že diplomant také navrhl jednotlivé bloky programového kódu pro zpracování signálu tlaku ze snímače Honeywell. Přehledné vývojové diagramy prezentují dosažené schopnosti diplomanta odborně pokrýt poměrně značný rozsah úkolů, které souvisí s návrhem zadaného měřicího modulu. V závěru práce diplomant prezentuje i vlastní návrh plošného spoje měřicího modulu a popisuje i jednotlivé kroky řídicího algoritmu mikrokontroléru. Předložená diplomová práce má všechny náležitosti a je řešena se znalostí normalizačních předpisů. K vyjadřovacím schopnostem autora nelze mít žádné výhrady, vnější vzhled práce je velmi dobrý a zahrnuje řadu schémat a vývojových diagramů. Diplomant tak prokázal pečlivý přístup k zadanému úkolu, široký teoretický přehled včetně znalosti teorie přenosu dat, digitálního zpracování signálů a praktického návrhu digitálních obvodů. Závěrem je možno konstatovat, že diplomant zcela splnil zadání diplomové práce. Navrhuji proto hodnocení známkou "výborně“ (stupeň A), počtem bodů 93 a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce A 46/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 19489