GRÓF, Z. Zpracování obrazu pomocí neuronových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirsík, Václav

Bakalářská práce Zoltána Grófa se zabývá problematikou použití umělých neuronových sítí při zpracování digitálního obrazu. Bakalář během práce prokázal znalosti v oblasti počítačového vidění a neuronových sítí. Bakalář pracoval samostatně, dosažené výsledky pravidelně konzultoval. Výsledkem práce je ověření použití neuronové sítě při klasifikaci ručně psaných číslic. Student prokázal své bakalářské schopnosti při samostatném studiu teorie, návrhu a výsledné požadované realizace. Zkušební komisi navrhuji hodnocení "výborně".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Pohl, Jan

Zadání bakalářské pana Grófa na téma "Zpracování obrazu pomocí neuronové sítě" lze považovat po obsahové stránce za velice rozsáhlé. Cílem práce studenta bylo seznámit se s problematikou zpracování obrazu a umělých neuronových sítí, dále zdokumentovat možné využití umělých neuronových sítí v problematice zpracování obrazu a v poslední řadě se zaměřit na využití neuronové při porozumění obrazu a daný problém otestovat na vhodném příkladě. Kapitola 2 se zabývá obecnou teorií neuronových sítí. Z dalších kapitol práce je možné se dočíst o použití samoorganizačních map a autoasociativních pamětí. Teorie týkající se těchto sítí v kapitole 2 je v podstatě nulová. Podobným nedostatkem kapitoly 2 je též velice omezený seznam používaných přenosových funkcí neuronu prezentovaných pro použití v dopředných perceptronových sítí. Kapitola 3 se velice povrchně zabývá počítačovým viděním. Kapitola 4 shrnuje možná využití neuronových sítí v jednotlivých mezikrocích zpracování nasnímaného obrazu. Jádrem celé bakalářské práce jsou kapitoly 5 a 6. Kapitola 5 pojednává o samotném porozumění obsahu obrazu. Kapitola 6 je popisem vytvořeného programu a především popisem provedených experimentů. Student si pro úkol porozumění obrazu vybral rozpoznávání rukou psaných číslic. Student využil pro samotnou klasifikaci nejjednoduššího možného přístupu tedy využití obrázkové matice jako vstupních dat. Pro klasifikaci je však mnohem vhodnější využití některých geometrických momentů imunních jednak na změnu měřítka a taktéž na rotaci popisovaného obrazu nebo jiných příznaků. Samotná síť by poté mohla být mnohem méně komplexní při zachování stejných ale pravděpodobně i lepších výsledků. Student ukazuje vznik problémů při posunutí vzorů a navrhuje jeho řešení pomocí rozšířené sady učebních vzorů obohacené o posunuté vzory. Studentem navržené řešení ač velice přímočaré, splňuje zadání bakalářské práce. V poslední kapitole 7, student povrchně zhodnocuje dosažené výsledky a navrhuje velice obecná vylepšení použité metody. I přes některé výtky je práce zdařilá a svědčí o studentových schopnostech orientace v dané problematice. Danou práci doporučuji k obhajobě před komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 21499