BOŽEK, J. Návrh elektrochemického senzoru pro měření ethanolu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student měl za úkol navrhnout, realizovat a provést měření s dvouelektrodovými elektrochemickými senzory. Návrh byl proveden ve dvou variantách, a to se dvěma kruhovými elektrodami vedle sebe a jednou kruhovou elektrodou a druhou půlkruhovou elektrodou. Návrh provedl, realizoval obě varianty senzorů pomocí tlustovrstvých polymerních past tištěných sítotiskem na substrát z polykarbonátu. Elektrody byly realizovány pomocí uhlíku v jednom případě a pruskou modří ve druhém případě. Na těchto senzorech student provedl společně s doktorem Lacinou z CEITEC měření nejen ethanolu. Formální stránka práce je na špatné úrovni. Chybějící tečky za větami, špatné formátování některých odstavců ad. Některé citace nejsou ve vhodném formátu. Rozsah práce také neodpovídá bakalářské práci, kde je sice doporučeno 30 - 50 normostran, avšak práce má 29 stran (od uvodu po závěr), kde se nemalá část stran nemůže počítat za normostrany (např. str. 25 a str. 29). Kapitola 8.2 začíná nevhodně grafy a popis grafů je pod nimi s tím, že jsou uvědena ve špatném pořadí čísla obrázku v textu. Teoretický úvod je nevhodně, resp. obecně napsán a nezabývá se oblastí měření etanolu. Ani po doporučeních vedoucího práce nebyly podstatné připomínky zapracovány. V kapitole tlustovrstvých elektrochemických senzorů byl využit AI bot, který je dle mého názoru nevhodným nástrojem v daném použití, jelikož se nejedná o primární zdroj informací a informace mohou být také zavádějící. Některé kapitoly nemají ani citace, tedy není jasné, kde student čerpal. V abstraktu práce student píše, že se jedná o měření ethanolu v krvi, avšak tím se práce nezabývá. Obdorná část má velké nedostatky z pohledu popisu výsledků měření. Student měl možnost tuto část řešit s vedoucím práce a s doktorem Lacinou, avšak tuto možnost nevyužil. Nedostatky práce byly způsobeny nedocházením studenta na konzultace a i po upozornění poslal student práci poprvé na kontrolu 2 dny před odevzdáním, kdy nebyl čas řešit jakékoliv větší nedostatky, které se v celé práci vyskytují. Student měl prakticky souhrnně dva roky na vypracování tématu, které dostatečně nevyužil. Vzhledem k velkému množství formálních, gramatických, slohových a i odborných nedostatků nedoporučuji práci k obhajobě a hodnotím 37 body (F).
Student Jakub Božek vypracoval bakalářskou práci na téma „Návrh elektrochemického senzoru pro měření ethanolu“. Předložená práce má rozsah 29 stran z toho 9 stran má čtyři řádky textu a méně, což se dá považovat za nesplnění normy rozsahu pro bakalářskou práci. Některé stránky jsou jen obrázky například „obrázek 7.6 – čistící hadřík s glycerolem“ určitě není potřeba mít přes celou stranu. V abstraktu a závěru práce hovoří student o měření ethanolu v roztoku krve a dále se v práci o této problematice nezmiňuje. Práce se zaobírá problematikou měření ethanolu, ale v teoretické části práce o tomto principu není žádná zmínka. Celkově jde teoretická část považovat za nedostatečnou. Kapitola 2.1 Chemické senzory má ocitovaný jen obrázek zbytek textu je bez citace. Práce obsahuje nespočet formálních nedostatků a nesprávných gramatických úprav. Například chybějící slova, tečky na konci vět a chyby ve skloňovaní slov. Kapitola 3.2 má odrážky u kterých není žádné slovo. Často se v práci objevuje prázdné místo na konci stránky. Některé citace zmíněné na konci práce nejsou použity v textu. Za velice kontroverzní bych považoval zdroj č.7 a to citování dotazu na stránce chatgpt „Ve 200 slovech popiš využití tlustovrtvé technologie pro výrobu biosenzorů“. Z práce vyplívá, že senzory byly vytvořeny a následně došlo k jejich otestování, ale nelze z práce poznat, jestli bylo otestováno více senzorů, či statistické měření a z toho důvodu nelze jasně tvrdit, že bylo zadání splněno. Práce na mě působí, že ji student vypracovával ve velkém spěchu a nevěnoval ji dostatečný čas, který by si tato práce zasloužila. Práci hodnotím stupněm F s celkovým počtem 45.
eVSKP id 160772