RUJZL, M. Analýza a obvodové realizace speciálních chaotických systémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Petržela, Jiří

S prací studenta v průběhu řešení diplomové práce i s úrovní odevzdané práce jsem spokojen. Student pracoval samostatně, se zájmem, přičemž dosáhl zajímavých výsledků, které jsou součástí tištěné verze diplomové práce. Velmi si cením snahy studenta porozumět dané problematice do detailu, a to jak formou pravidelných konzultací, tak samostudiem. Student se úspěšně zúčastnil studentské soutěže EEICT 2021, a to s příspěvkem z oblasti diplomové práce. Tištěná závěrečná práce je graficky i textově na velmi dobré úrovni. Pouze na několika místech obsahuje nepřesné a těžkopádné formulace, jako je například definice limitního cyklu a chaotického atraktoru (strana 16). Tabulce 3-1 by prospělo rozšíření směrem k hyperchaosu. Bifurkační diagramy uvedené na obrázku 37 až 42 zřejmě obsahují i přechodný děj, který by měl být odstraněn. Vzhledem k tomu, že numerická integrace je součástí všech algoritmů určených k analýze nelineárních dynamických systémů, neškodil by detailnější rozbor metody, která byla v práci využita. Snahu o maximalizaci největšího Ljapunovského exponentu v kapitole 5.2 lze považovat za vlastní přínos studenta a doplňuje stávající poznatky v této oblasti. Součástí práce bylo vytvoření funkčního vzorku, který se ukázal jako skutečně funkční. S ohledem na uvedené skutečnosti hodnotím diplomovou práci jako výbornou, počet bodů 93.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Hruboš, Zdeněk

Předložená diplomová práce má celkem 7 kapitol. V této práci se student zabývá analýzou elektronických dynamických systémů vykazujících chaotické chování a jejich praktickou realizací. První tři kapitoly tvoří teoretický úvod, další 2 kapitoly jsou věnovány numerickým analýzám a simulacím v prostředí Matlab. Předposlední šestá kapitola se zabývá praktickou realizací integrátorového modelu tranzistorového zesilovače a jeho experimentálním měřením. Poslední sedmou kapitolou je závěr. Dle předložené diplomové práce lze zadání považovat za zcela splněné. Student provedl nejen numerickou analýzu, ale rovněž provedl návrh, realizaci a měření prototypové desky modelující diferenciální rovnice tranzistorového zesilovače na bázi integrátorů, která dle předložených výsledků měření na osciloskopu potvrdila přítomnost chaotického chování generováním podivného atraktoru. Na základě předložených výsledků práce lze usoudit, že se student v dané problematice zorientoval a k vypracování diplomové práce přistoupil pečlivě a zodpovědně. K předložené práci nemám žádné zásadní připomínky a celkově předloženou diplomovou práci hodnotím 95 body a známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 133611