JANOŠÍK, L. Návrh regulovatelného ohřevu spřádací hlavy a dohřevu vláken s řízeným prouděním vzduchu pro zařízení k odstředivému spřádání nanovláken [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Čech, Ondřej

Student Janošík odevzdal svou diplomovou práci s názvem Návrh regulovatelného ohřevu spřádací hlavy a dohřevu vláken s řízeným prouděním vzduchu pro zařízení k odstředivému spřádání nanovláken. Student během semestru pracoval velmi svědomitě, práci a dosažené výsledky intenzivně konzultoval, při vývoji zařízení navštěvoval laboratoře. Studentovo nasazení během semestru a tomu odpovídající množství odvedené práce je značné. Prakticky se podařilo realizovat a odzkoušet zejména indukční ohřev hlavy, části řešící dohřev vláken a řízení proudění vzduchu zůstaly u studie návrhu řešení a předběžných testů, čímž ovšem považuji zadání za splněné. Vhledem k omezením a dlouhým dodacím lhůtám v podstatě veškerých komponent a součástek bylo nutné použít některých kompromistních řešení a postupů (např. omezení výkonu zařízení náhradou výkonových tranzistorů), což ovšem nesnižuje kvalitu odvedené práce. Vytknul bych snad jen jazykovou stránku a občasné překlepy v textu, vzhledem k rozsahu práce to považuji za okrajový problém. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím A 98b.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Vyroubal, Petr

Předkládaná diplomová práce se zabývá návrhem regulovatelného indukčního ohřevu pro spřádací zařízení nanovláken. Diplomant práci rozdělil do několika kapitol s logickým a přehledným členěním. Práce obsahuje minimum překlepů. Diplomant v teoretické části popisuje spřádací zařízení, jeho parametry a teorii ohřevu spřádací hlavy, kde provádí i výpočty účinnosti stávajícího řešení a diskutuje výhody a nevýhody jednotlivých metod. Praktická část práce je poté věnována samotnému návrhu indukčního ohřevu, která je dle mého názoru zpracována velice precizně a nelze jí co vytknout. Návrhy všech komponent jsou přehledně vysvětleny a navrženy. Diplomant zde prokazuje hlubokou znalost dané problematiky a dokáže ji prakticky aplikovat, zejména v části návrhu výkonové části a rezonančního obvodu, a hlavně pak řídící části celého zařízení pro indukční ohřev. Vzhledem k situaci v celém akademickém roce oceňuji jak konstrukční část, tak i část, kdy diplomant zařízení otestoval. Práci bych vytknul pár nejasností v teoretické části práce, jelikož nejsem znalcem zařízení, tak mi není úplně jasné, jaká kombinace ohřevů se používá a v které části zařízení, myslím tím infra, konduktivní a konvektivní ohřev. Z toho plyne další nepřesnost, kdy student v kapitole 2.1 hovoří o ohřevu pomocí sálavého tepla, které proudí, což se fyzikálně vylučuje a je to v tomto případě nepřesné, jelikož známe přenos tepla prouděním, vedením a sáláním, v praxi se pak samozřejmě uplatňuje kombinace všech tří mechanismů, z nichž některé jsou pak majoritní. Tedy není mi úplně jasné, který mechanismus myslí, protože následně diplomant hovoří o rozvodu tepla pomocí vzduchu, načež dosazuje do vzorce 3 konstantu pro přenos SÁLÁNÍM z Tab 2, kde je uvedeno "sálání – elektrická pec" hodnota 8 W/cm2 (z mojí zkušenosti je toto konstanta pro konvektivní přenos) a potom má v Tab. 2 infračervený zářič (zde se jedná určitě o sálání) hodnotu konstanty 200 W/cm2. Drobná chyba je v tabulce 6, kdy je mylně uveden pojem měrná tepelná vodivost oceli, ale jednotka odpovídá měrné tepelné kapacitě. Výše uvedené nepřesnosti však nesnižují kvalitu předkládané diplomové práce. Diplomant splnil všechny body zadání a prokázal, že dokáže prakticky řešit danou problematiku. Z toho důvodu doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnotit práci stupněm A - 90b.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 134627