GOLDA, M. Polovodičové struktury, metoda nábojového sběru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Špinka, Jiří

Diplomová práce byla zaměřena na problematiku diagnostiky vlastností polovodičů, se zaměřením na metody EBIC, EBIV a CC. Pan Golda zobrazil pomocí metody EBIC strukturu i proměřil vlastnosti několika různých vzorků polovodičových součástek a tím vyhověl zadání. Během řešení diplomové práce pracoval aktivně, řešení průběžně konzultoval s vedoucím práce, na konzultace byl celkem připraven. Práce byla dokončena včas, po formální i odborné stránce splňuje požadavky na diplomovou práci. Student pracoval s literaturou samostatně, využíval vhodné prameny ve kterých se orientoval, i když některé anglické termíny mu unikaly. Při vlastním zpracování textu diplomové práce se ale u něj projevily určité problémy spojené proniknutím do teoretických základů elektronové mikroskopie i polovodičů a interpretací vlastních dosažených výsledků. Pan Golda splnil cíl práce, k vypracování práce přistupoval odpovědně, škoda, že se i přes upozornění nevyvaroval některých formálních nedostatků v textu. Prokázal schopnosti samostatné inženýrské práce, pracoval usilovně a poměrně samostatně, předložená práce odpovídá požadavkům. Práci doporučuji k obhajobě. .

Navrhovaná známka
C
Body
72

Posudek oponenta

Čudek, Pavel

Diplomant se ve své práci zabýval metodami EBIC, EBIV a CC. Teoretická část práce popisuje vlastnosti polovodičových materiálů a měřící metody EBIC a EBIV. V praktické části práce je popis vlastností měřených čipů, rastrovacího elektronového mikroskopu VEGA3 XM a vlastní měření. Celá diplomová práce se velice špatně čte, nemá odborný charakter, je v ní neuvěřitelné množství formálních nedostatků a stylistických chyb. Některé věty nedávají smysl vůbec. Práce by měla být lépe členěna do kapitol. K práci mám následující připomínky: Druhá část úvodu obsahuje souhrn věcí popsaných v práci a působí spíše formou abstraktu než úvodem do dané problematiky. V textu jsou použity zkratky bez jejich předchozího vysvětlení, nebo s chybným vysvětlením, např. strana 2 první věta a použití zkratky EBIC. U některých vzorců není vysvětlen význam použitých symbolů. Text kapitoly 2, celá str. 14, Metoda EBIC/EBIV, použitá literatura [17] odkazuje na „Fraunhofer Institute for Electron Beam and Plasma Technology FEP“. Na odkázané stránce jsou nabídky činnosti daného institutu a velice obecný popis použití elektronového svazku. Autor diplomové práce musel získat informace o metodách z jiného zdroje. Na straně 21 je uvedeno cituji: „Jedna z nejdůležitějších otázek se týká hloubky pronikání urychlených elektronů do vzorku. Ke stanovení této hloubky je potřeba znát tzv. střední energii dopadajících elektronů“ a následuje výpočet střední energie dopadajících elektronů. V celé práci však není uveden vztah pro výpočet hloubky vniku urychlených elektronů. Stránky 39 dole a 40 se věnují ovládání mikroskopu. Kapitolka se dá označit spíše za zkrácený manuál. Je zde uváděn např. popis na co se má „kliknout“, která „barva znázornění tlaku“ se změní apod. Není však přiložen žádný obrázek pro představu jak GUI daného SW vypadá. Kapitola 3.3 je zaměřena na vlastní experimenty a obsahuje celou řadu měření, chybí zde ale diskuse výsledků a podrobnější popis jednotlivých experimentů. Na str.45 se diplomant odkazuje na exponenciální funkci vyjádřenou v podobě spojnice trendu v grafu. V grafu exponenciální spojnice trendu ani vzorec není, uvedena je pouze jakási tečná přímka. Připomínka platí pro všechny grafy. Tabulky s výsledky by měli být uvedeny u experimentů, nikoli v závěru. Rád bych autora dále informoval o následujících nesrovnalostech: Spojité a brzdné rentgenové záření je to samé. Wehnelt není zdroj elektronů. Zdroj elektronů je umístěn ve Wehneltově válci. SE je obecná zkratka pro sekundární elektrony, nikoli pro rastrovací elektronový mikroskop. V DEPTH režimu nesnímá mikroskop pouze jeden zaostřený bod s rozostřeným okolím, ale při malém zvětšení snímá všechny body s velikou hloubkou ostrosti (až několik cm). I přes všechny uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 74406