GLÉBA, G. Laboratorní úlohy pro přípravek Feedback 38-001 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Blaha, Petr

Cílem bakalářské práce bylo zprovoznit a zmodernizovat již delší dobu nepoužívaný laboratorní přípravek Feedback a navrhnout několik laboratorních úloh postavených na tomto přípravku. Původně bylo zamýšleno, že stěžejní část práce se bude týkat návrhu laboratorních úloh. V průběhu řešení se však hlavní část přenesla na samotné rozchození přípravku, které se sebou přineslo hned několik nemilých překvapení, jejichž popis a řešení je přehledně popsáno v bakalářské práci. Student úspěšně realizoval všechny úkoly popsané v zadání. Výsledky přehledně popsal v bakalářské práci, která je napsaná v logickém sledu. Výsledky práce jsou přínosné, protože přípravek je nyní nachystán pro použití ve výuce. Při obhajobě by student mohl vysvětlit rozpor v bakalářské práci, kdy na straně 28 popisuje řízení přípravku pomocí RT toolboxu jako řízení virtuálním regulátorem a v závěru to stejné řízení popisuje jako řízení skutečným, fyzicky hmatatelným regulátorem. Student během daného období na vypracování bakalářské práce pracoval soustavně a svědomitě. Správně využíval konzultace k vyjasnění některých problémů a k prezentaci jím dosažených výsledků. Při realizaci bakalářské práce student prokázal výborné bakalářské schopnosti. Navrhuji hodnocení výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury B 8/10
Splnění zadání A 45/50
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Veselý, Libor

Zadání bakalářské práce lze považovat za jednodušší po stránce teoretické, avšak zprovoznění staršího a nefunkčního přípravku vyžaduje velké množství úsilí, času a trpělivosti. První část práce popisuje přípravek Feeback 38-001 a jeho části. Navazující část práce se zabývá odstraněním zjištěné poruchy, kterou je nefunkční elektronika ovládající servoventil. Zde oceňuji snahu nakreslení schématu zapojení elektroniky z desky plošných spojů, přestože k vyřešení problému byla zvolena jiná cesta, a tudíž schéma zapojení nebylo nutné. Hlavní přínos bakalářské práce bych viděl v kapitole 4.6, kde student navrhnul řešení, které propojuje PC s měřící kartou a laboratorní přípravek. Poslední část práce je zaměřena na popis demonstračních laboratorních úloh. Jazykovou úroveň bakalářské práce nejsem schopen posoudit. Přesto se v práci objevují různé překlepy a nepřesnosti. Na straně 37 píšete, že máme nastavit spínač do polohy „logikal imput” nebo řádek nad tím píšete „proces”. Na straně 41 odkazujete na Obr.5-5, jako vnitřní zapojení PID regulátoru, přičemž Obr. 5-5 popisuje zapojení č.3 úlohy 1. Obr. 4-3 na straně 24 mohl mít přeložené popisky. Na straně 33 uvádíte: „ Takto prepojený laboratórny prípravok Feedback 38-001 na meracej karte MF624 riadený cez MATLAB Real Time Toolbox spĺňa všetky naše očakávania.” K tomuto tvrzení jsem v celé bakalářské práci nenašel jediný důkaz. Chybí zde jakýkoliv průběh hladiny čí průtoku, který je vygenerovaný v prostředí MATLAB, což by byl jasný důkaz, že navržený konvertor je funkční. Dále zde píšete, že bylo nutné odstranit rušivé signály vycházející z průtokoměru, které jste identifikoval pomocí osciloskopu. Opět zde chybí průběhy z osciloskopu, aby bylo možné ověřit, zda navržený RC filtr je nutný, popřípadě zda časová konstanta 100ms je dostatečná nebo příliš velká. Přes uvedené výtky bylo splněno zadání ve všech bodech a byl vytvořen konvertor, který propojuje prostředí MATLAB s reálným přípravkem. Práce celkově svědčí o bakalářských schopnostech studenta, navrhuji hodnocení B – 81.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 12/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 39595