LUKAČOVIČ, S. Zpracování NiTi slitiny technologií SLM [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Koutný, Daniel

Diplomová práce je na velmi dobré úrovni. Student provedl a zpracoval značné množství experimentů samostatných návarů, a prověřil možnosti výroby NiTi slitiny na různé substráty při použití široké škály procesních parametrů. Ze zpracovaných výsledků pak dokázal zvolit vhodné kombinace parametrů pro navazující náročnější experimenty pro výrobu tenkých stěn a objemových vzorků. Vybranou kombinaci procesních parametrů lze považovat za optimální pro objemové vzorky a tenké stěny od tloušťky 1 mm. Pro tloušťky stěn pod 1 mm by bylo vhodné provést další optimalizaci. Mechanické vlastnosti vyrobených vzorků dosahují 75% vratné deformace při maximálním přetvoření cca 7%, což je srovnatelné s publikovanými výsledky zahraničních autorů. Dosažené výsledky tak zcela naplňují vytyčené cíle a jsou velmi dobrým základem pro navazující výzkumné aktivity a úspěšnou aditivní výrobu tenkostěnných dílů se superelastickými vlastnostmi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dočekalová, Kateřina

Předložená diplomová práce se zabývá experimentální optimalizací výrobních parametrů z tvarově pamětové slitiny NiTi (tzv. Nitinolu) pomocí metody SLM. Práce se zaměřuje na vývoj parametrů pro tisk objemových i tenkostěnných vzorků s cílem vytisknout vzorky prosté pórů a trhlin. Dále je pozornost věnována vlivu materiálu tiskové podložky na kvalitu výtisku a na závislost mezi procesními parametry a chemickými, termickými a mechanickými vlastnostmi výtisků. V rešeršní části práce se autor zabývá stavem současného poznání výše vyjmenovaných závislostí a na základě těchto poznatků jsou stanoveny cíle diplomové práce tak, aby přinesly nové poznatky v oblasti tisku NiTi. Experimentální část práce je rozdělena do tří fází. V první z nich se věnuje tisku návarových experimentů na substráty z titanových slitin (dva druhy). Hodnotícími parametry je geometrie návarů, výskyt trhlin na povrchu i na rozhraní substrát-návar. V první fázi bylo vybráno několik kombinací parametrů pro tisk objemových vzorků a použití titanových substrátů bylo z důvodu trhlin na rozhraní označeno jako nevyhovující pro další experimenty. Druhá fáze předložené diplomové práce se zabývá tiskem objemových těles na substrátu Nitinol z parametrů vybraných v první fázi. V této fázi bylo zjištěno několik fenoménů a byly zjištěny parametry, při kterých je možné dosáhnout porozity menší než 0,05% při zachování superelasticity vytisknutého materiálu. Ve třetí fázi diplomové práce se student zabýval výrobou tenkých stěn z NiTi. V rámci této fáze byly identifikovány optimální parametry, jejichž demonstrace proběhla výtiskem tří typů tenkostěnných struktur. Předložená práce má svým pojetím mezioborový přesah. Kromě detailních znalostí výrobní technologie je prokázána i znalost přípravy experimentů pro nalezení optimálních procesních parametrů pro různé geometrie a také znalosti hodnotících metod v oblasti materiálů. Diskuze a Závěr práce se věnuje rozboru výsledků a jejich zhodnocením. Z pohledu formálních požadavků je diplomová práce logicky strukturovaná a v rámci jednotlivých kapitol vystihuje záměr zadání ve více než dostatečném rozsahu. Dokument obsahuje mimimum typografických chyb a v práci postrádám záznamy z DSC měření. Autor shromáždil relevantní informace i publikace k danému tématu, které pak přehledně zpracoval a na základě rešerše vytyčil cíle práce tak, aby došlo k získání nových poznatků v této oblasti. Soubor výsledků i článek hodnotím jako velice povedené a přínosné pro průmyslovou praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149936