VÍROSTKO, J. Mikrofluidní platforma pro práci s biologickým materiálem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Hrdý, Radim

Bakalářská práce pana Jána Vírostka pojednává o přípravě komplexní mikro fluidní měřicí platformy, která je perspektivní v oblasti detekce bio látek. Cílem práce byla výroba a modifikace mikro fluidního čipu složeného ze dvou kompletů, mechanické lýzi buněk a elektrochemické detekce. Jeho následná charakterizace a kvalitativní vyhodnocení naměřených dat. Práce jako taková, je členěna do několika logicky na sebe navazujících kapitol. Za použití převážně zahraniční literatury, pan Vírostko samostatně zpracoval rešerši o stavu techniky z oblasti mikrofluidních čipů a jejich komponentů, dále pak elektrochemie a kompletace čipů samotných. Dle nalezených poznatků, vybral vhodné paramenty a samostatně navrhl kompletní design. Zejména pak oceňuji jeho iniciativu v oblasti samotné výroby, kde zvládl široké spektrum technologií a dokázal je aplikovat. V praktické části práce, se student zabývala výrobou mikrofluidního kanálu s mechanickou lýzou buněk a možností následně analýzy intracelulárního obsahu. Pro charakterizaci vzorků poté použil cyklickou voltametrii. Naměřené výsledky byly ověřeny a vyhodnoceny. Z výsledků lze konstatovat, že všechny cíle práce byly splněny. Pan Vírostko docházel do laboratoří pravidelně stejně tak i průběžně konzultoval a zasílal výsledky. V průběhu řešení musel čelit některým výrobním a technologickým překážkám, které přináší práce ve sdílených laboratořích. Dostatečně prokázal schopnost pracovat samostatně i jako součást vědeckého týmu. Praktické výsledky práce považuji za velmi přínosné a budou dále použity při řešení projektů a přípravu odborných publikací. Navrhuji, tuto velmi dobrou práci, ohodnotit stupněm A, 95 b.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Švarc, Vojtěch

Předložená práce, která se zabývá výrobou mikrofluidní platformy určené pro lýzu buněk a jejich následnou analýzu, splňuje svým rozsahem, zpracováním a úrovní požadavky na závěrečnou bakalářskou práci. Práce je logicky uspořádaná, srozumitelná a jednotlivé části na sebe dobře navazují, což přispívá k výborné čitelnosti práce. Po grafické stránce je práce na velmi dobré úrovni, vyzdvihuji, že byla napsána v LaTeXu, ale ocenil bych čitelnější popisky v obrázcích. Dále v obrázcích chybí měřítka, takže čtenář nemá představu o velikosti daných součástí. Práce obsahuje velké množství typografických chyb, jako jsou: chybějící mezery mezi čísly a jednotkami, špatně psané µm, a jiné, ale je na velmi vysoké jazykové úrovni v anglickém jazyce. Rozsah použité literatury je naprosto dostačující, ale zaměřil bych se na korektní psaní citací a jejich pořadí v textu (správně se píše: [3,4,12]) a na psaní odkazů na kapitoly či rovnice, které jsou v některých případech špatně. Celkově hodnotím velmi kladně komplexnost práce, která se zabývala nejen optimalizací výroby mikrofluidních kanálů, ale také i samotným napojením na měřící expandéry pro následná elektrochemická měření a konstatuji splnění cílů práce. Vědeckou hodnotu práce hodnotím jako vysokou a celkově doporučuji práci k obhajobě s hodnocením 91b, A.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 152270