SKALICKÝ, D. Kalibrace kontaktních a bezkontaktních teploměrů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

Z obsahové stránky teoretické i praktické části diplomové práce pan David Skalický splnil všechny body zadání. V rámci zpracování experimentální části diplomové práce bych chtěl vyzvednout aktivní přístup diplomanta při vyjednávání s Českým metrologickým institutem v Brně, Oddělením oddělení teploty a vlhkosti, který vyústil v možnost realizovat část vlastního experimentu na půdě dané instituce a porovnat tak s výsledky získanými v laboratorních podmínkách Ústavu elektrotechnologie VUT v Brně. V průběhu celého semestru jsem byl s diplomantem v osobním nebo emailovém kontaktu, obsahovou stránku jsme vždy po ucelených blocích diskutovali a rovněž jsem provedl namátkové kontroly vybraných výpočtů, kde jsem neshledal žádné závažné chyby. K formálnímu i typografickému zpracování mám jen drobné výtky, týkající se většího množství tabulek, v kterých se nezainteresovaný čtenář může lehce ztratit, ale ty jsou nezbytné pro stanovení nejistot při kalibracích kontaktních a bezkontaktních teploměrů. V práci rovněž není zcela dodržen formální zápis fyzikálních veličin kurzivou (např. hned str. 7) a naopak některé jednotky jsou zase kurzivou (na což byl student v průběhu práce neustále upozorňován). Těsně před odevzdáním práce jsem upozornil na nevhodné označování všech měření teplot symbolem Xi místo příslušným symbolem dané veličiny, ale po zvážení časové náročnosti jsme to již nechali v tomto formátu, neboť případnými rychlými úpravami by bylo s velkou pravděpodobností napácháno ještě více nesrovnalostí. Rozsah použité literatury je dostatečný a je rovnoměrně diverzifikován mezi tuzemské i zahraniční knihy, články, ale i normy, legislativní nařízení a metrologické příručky, což z charakteru diplomové práce je logické. Jako vedoucí práce nemám žádné zásadní připomínky a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Kazelle, Jiří

Úkolem studenta Davida Skalického bylo provedení rozboru oblasti snímání teploty měřených objektů, zpracování přehledu požadavků na jednotlivé teplotní senzory a charakterizaci jejich vlastností. Dále bylo úkolem diplomanta prostudovat proces kalibrace měřidel pro stanovení teploty, metodické postupy a vlivy činitelů ovlivňující přesnost měření. Prakticky měl demonstrovat postup kalibrace kontaktních a bezkontaktních teploměrů s možností realizace identických experimentů v Českém metrologickém institutu. Diplomová práce obsahuje 92 stran textu včetně příloh. Teoretická část je popsána na 45 stranách a zbývající část je praktická. Teoretická část je zpracovaná ve vhodném rozsahu a v dostatečné hloubce. Tato část svědčí o dobré studijní aktivitě diplomanta. V praktické části navrhl diplomant vhodné experimenty, dostatečně je popsal a provedl všechny potřebné výpočty. V závěru práce zhodnotil navržený postup řešení a dosažené výsledky. Výsledky jeho práce jsou v souladu se zadáním projektu. Formální zpracování práce je na velmi dobré úrovni. K formální stránce práce bych měl jen několik připomínek. Diplomant používá některá sporná označení veličin. Např.: teplota ve oC „t“, emisivita „“, hloubka vniku tepelné vlny „µ“ atp. Sice v textu tyto veličiny popisuje, takže k záměně nedochází, ale přeci jen častěji se používají uvedené symboly pro „čas“, „permitivitu“, „permeabilitu“ atp. Dále přesnost měření teploty uvádí např. 5 mK a dále např. 0,1 oC. Diskutabilní je uvádění některých konstant na sedm platných cifer. Bylo by vhodné u obhajoby tuto skutečnost komentovat. Mohu konstatovat, že student splnil zadání diplomové práce. Vzhledem k výše uvedenému doporučuji práci přijmout k obhajobě a navrhuji hodnocení: 100 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 94685