KALOUSEK, S. Návrh FVE pro rodinný dům [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Jandová, Kristýna

Bakalářská práce studenta Stanislava Kalouska je zaměřena na problematiku návrhu fotovoltaické elektrárny v kombinaci s tepelným čerpadlem pro rodinný dům. Práce je přehledně rozčleněna do několika kapitol. První kapitoly obsahují rešerše fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel a potřebné legislativy k provozu FV elektrárny. V dalších kapitolách je pak probrán vybraný objekt, návrh řešení a porovnání s komerčně vypracovaným návrhem. Předložená práce ukazuje, že student sepsal práci vcelku pečlivě a připomínky z konzultací vždy zapracoval. Jsou zde pouze drobné překlepy a gramatické nedostatky. Student pracoval samostatně a s velkým nasazením, i když ne vždy to vyšlo podle předpokladů. Trochu mne mrzí, že takhle pilně nepracoval již od počátku zadání práce. Student splnil body zadání, vhodně zapracoval odbornou literaturu a odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu. Navrhuji proto hodnocení B/86b.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Vaněk, Jiří

Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou návrhu fotovoltaické elektrárny v kombinaci s tepelným čerpadlem pro rodinný dům v lokalitě obce Letohrad v Pardubickém kraji. Práce je podložena stanovením zátěžového profilu výpočtem z pětileté průměrné spotřeby elektrické energie. Zátěžový profil je rozšířen o profil tepelného čerpadla, které nahrazuje stávající plynový kotel. Vše je vyhodnoceno simulacemi ekonomické a energetické bilance v simulačním návrhovém software PV*SOL Premium. Samotná práce je zpracována v rozsahu 63 stran včetně seznamu literatury, obrázků, tabulek, symbolů a zkratek. Práci doplňuje 28 stran příloh. Práce je rozčleněna do šesti hlavních kapitol. V úvodní části práce se student zabývá problematikou fotovoltaických elektráren a teplených čerpadel. V následujících kapitolách je představen vlastní návrh fotovoltaické elektrárny, výběr tepelného čerpadla a projektová dokumentace. Celá práce je doplněna o výsledky simulací tohoto uspořádání. Z hlediska hodnocení bych vytkl některé nevhodné citace použitých zdrojů jako u obrázku 3, 4, 5 kdy jsou citovány dva různé zdroje, a přitom je jasné, že byl použitý jen jeden zdroj. V praktické části postrádám analýzu vlivu přechodu z plynového kotle na tepelné čerpadlo. V ekonomické části FVE student neuvádí rozpis nákladů na jednotlivé položky, tak není možné posoudit, zda odhadovaná ekonomická návratnost 4,5 roku je reálná. Cena 285 tis. Kč za kompletní systém FVE 7,2 kWp a bateriový systém 11,5 kWh je velmi nízká. Běžná cena takového 12 kWh bateriového systému se pohybuje kolem 150 tis. Kč. Z hlediska energetických výnosů by bylo dobré do simulací zahrnout i vliv vzdáleného a blízkého horizontu, který tento simulační nástroj také poskytuje. Přes tyto výtky praktická část předložené práce je sepsána velmi pečlivě, přehledně a výstižně s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni a odborná úroveň této části práce odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu. Celkově práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci a zadání práce bylo splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou C.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 160076