KŘEČKOVÁ, J. Nanostruktury a nanosenzory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Předložená bakalářská práce prezentuje výsledky rozsáhlého studia charakteristik a využití nanostruktur v praxi a může tak nepochybně sloužit jako neocenitelný zdroj informací pro ty, kteří se o tuto oblast technologií zajímají. Z formálního hlediska odpovídá práce stanoveným kritériím: obsahuje všechny potřebné náležitosti s vhodným členěním, logickou návazností kapitol a s použitím kvalitní obrazové dokumentace, která účelně doplňuje obsah. Vzhledem k odborné úrovni práce a množství použité odborné terminologie, autorka zvolila uvádění poznámek pod čarou, které hlavní text vhodným způsobem rozšiřují, upřesňují a uvádějí do souvislostí. Citace v textu a v seznamu literatury, která obsahuje přes třicet zdrojů, jsou zcela v souladu s požadavky citační normy APA Style. Práce je psaná velmi kultivovaným a terminologicky korektním jazykem. Autorka používá odborný vědecký styl, disponuje širokým pojmovým aparátem a škálou kohezních prostředků, což přispívá k celkové čtivosti textu práce, jehož odborný obsah je na vysoké úrovni. Na základě uvedeného hodnocení doporučuji práci přijmout k obhajobě a hodnotím známkou A (100 bodů). Posudek odborného konzultanta: Studentka Jitka Křečková vypracovala bakalářskou práci na téma "Nanosensors and Nanostructures". Cílem práce bylo prostudování používaných nanostruktur vhodných pro využití ve snímačích a senzorech. Práce je mimo úvod a závěr přehledně rozdělena do pěti kapitol, začíná teoretickým rozborem a zdůvodněním základních výhod používání nanostruktur v senzorice, následuje rozbor senzorů využívajících nanovlákna a kvantové tečky. K řešení dané problematiky studentka přistupovala velmi zodpovědně, vše řešila s dostatečným předstihem a nasazením. Pravidelně chodila na konzultace, sama navrhovala možná řešení vzniklých problémů. Studentka při práci vhodně využívala dostupnou literaturu. Práce je přínosná. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm výborně (95 bodů).
Ve své práci si autorka si klade za cíl popsat využití nanotechnologií v senzorové technice. Tento cíl se jí daří splnit takřka beze zbytku. Práci hodnotím poměrně vysoko, poskytuje srozumitelný a čtivý přehled dané problematiky; autorka hojně pracuje s relevantní a aktuální literaturou. Silnou stránkou práce je logické uspořádání a vedení čtenáře. Snad by bylo vhodné včlenit pátou kapitolu do závěru – úvahy o budoucnosti a aplikacích typické pro závěr, jinak je tento pouhým krátkým přehledem a shrnutím bez potřebného náboje. Co se týče stylu, lze práci vytknout snad jen občas poněkud neobratné vazby u uvádění nových témat na začátcích odstavců (topic-sentences) a snad až příliš úzkostlivý popis spojitostí mezi částmi. Jazyk práce je velmi sofistikovaný, a to jak po stránce gramatické, tak po stránce lexikální. Gramatické chyby jsou vzácné, s jedinou, avšak poměrně důležitou výjimkou, kterou představuje používání členu určitého v situacích, kdy je správný člen nulový. Jde takořka vždy o generickou referenci u podstatných jmen nepočitatelných i počitatelných. Tato závada je pro čtenáře poměrně obtěžující – tento totiž, vida člen, marně pátrá v paměti, kde byla příslušná entita již dříve zmíněna. Člen naopak občas chybí u podstatných jmen určených postmodifikací. Výše uvedené výtky s jedinou výjimkou nejsou zásadní, práci považuji za nadprůměrně zdařilou.
eVSKP id 102096