DOKOUPILOVÁ, D. Hodnocení kvality spánku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Filipenská, Marina

Studentka Daniela Dokoupilová navrhla a implementovala postup pro hodnocení kvality spánku s využitím dat z chytrých hodinek, což je aktuální a zajímavé téma. Na základě kvalitní rešerše používaných metod vybrala potenciálně užitečné příznaky založené na tepové frekvenci a akcelerometrických signálech, zvolila SVM pro klasifikaci spánkových epoch a stanovila parametry pro hodnocení kvality spánku s přihlédnutím ke vlastnostem dostupných dat. Předzpracování a vyhodnocení dat provedla s využitím vhodně vybraných postupů a statistických testů. Pro detailnější analýzu kvality spánku provedla i vícekategoriální klasifikaci na základě modifikovaného a optimalizovaného binárního klasifikátoru. Přestože výsledky pro detekci REM fáze a souvisejících parametrů kvality spánku nejsou dostačující, studentka ukázala schopnost systematizovat informace, řešit problém komplexně a jasně formulovat své myšlenky a závěry. Struktura práce je logická, bez redundantních pasáží. Text je čitelný, s korektním využitím odborné terminologie. V práci nejsou závažné formální nedostatky. Výsledky jsou hojně ilustrovány graficky a důkladně interpretovány. Oceňuji diskuzi benefitů a limitací použitých metod a uvedení postupů pro modifikaci s cílem zvýšit účinnost detekce. Studentka byla v průběhu celého roku velice aktivní, iniciativní a pracovala především samostatně. Konzultace využívala efektivně. Práce naplňuje všechny zadané cíle. Hodnotím práci jako výbornou se stupněm A/97 b.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Kozumplík, Jiří

Cílem práce bylo automatické hodnocení spánkových dat pořízených z jednoduše měřitelných biosignálů (tepové frekvence a signálu z akcelerometru) pořízených pomocí „chytrých“ hodinek. Autorka uvádí, že ke zpracování použila data z veřejně dostupné databáze obsahující 39 subjektů s expertní anotací, ale ke zpracování použila jen data od 25 subjektů bez bližšího popisu, které konkrétní subjekty byly vyřazeny, což by u veřejně dostupné databáze mělo být uvedeno kvůli porovnání s výsledky jiných autorů pracujících se stejnou databází. Zvolený postup řešení projektu považuji za správný. Konkrétně výběr příznaků pro detekci spánkových fází, zvolenou metodu klasifikace spánkových epoch a odhad kvality spánku. Výhradu mám k závěrečné části zhodnocení dosažených výsledků. V tab.6.10 (str.40) uvádí autorka výsledky jiných autorů pro klasifikované fáze Wake/Sleep a Wake/NREM/REM. Z tabulky sice vyplývá, že dosáhla přibližně srovnatelných výsledků klasifikace, ale chybí důležitá poznámka, jestli na stejných datech. V textu chybí k tabulce jakýkoli komentář včetně odkazu na ni. Odbornou úroveň práce považuji za velmi dobrou, autorka čerpala ze 40 publikací, na všechny zdroje jsou v textu odkazy. Připomínku mám jen k chybnému popisu pojmu decimace signálu (kap.4.3), stejná chyba se opakuje i v poznámce programové jednotky „podvzorkovani_pohybu“. Prezentační úroveň práce je velmi dobrá, rozsah práce považuji za vyhovující s výhradou, že v práci chybí popis realizovaných programových jednotek, což jen zčásti nahrazuje text READ_ME, který se nachází v přiložených souborech. Na závěr konstatuji, že autorka splnila všechny body zadání projektu. Přes uvedené výhrady práci hodnotím známkou A (90 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 134397