ORSÁGOVÁ, E. Slepá Dekonvoluce Obrazu ve STEM Módu Elektronového Mikroskopu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Studentka Eva Valterová vypracovala diplomovou práci na téma Slepá dekonvoluce obrazu ve STEM módu elektronového mikroskopu. Ve svém hodnocení se nejprve zaměřím na spolupráci a aktivitu studentky během řešení diplomové práce, a potom na formální a technickou úroveň. Studentka během řešení diplomové práce moc nekonzultovala ani nepřicházela s novými nápady. Na realizaci začala pracovat až po pár týdnech semestru. V předloženém dokumentu strhávám body za neaktuální citace a jejich malé množství. Očekával bych více citací a rozbor publikací týkající se především TV regularizační funkce a následně použité metodiky. Studentka si vybrala zmiňovanou metodu slepé dekonvoluce, která je hojně užívaná v různých vědních oblastech, a tak bych čekal lepší rozbor. Z technického hlediska je řešená práce na dobré úrovni, i když práce prokázala, že na obrazech z elektronového mikroskopu nemá slepá dekonvoluce zásadní význam. Velmi oceňuji psaní práce v angličtině a grafické rozhraní, které umožní uživateli slepou dekonvoluci testovat. V předložené práci mi chybí lepší popis vlivu parametrů a a g. Také shledávám celkem matoucí popisovat počet kroků h-step, když k řešení tohoto kroku stačí jedna rovnice. Přes všechny mé poznámky doporučuji diplomovou práci k obhajobě s celkovým počtem bodů 70.
Předložená práce studentky Evy Valterové se věnuje slepé dekonvoluci obrazů pořízených ve STEM módu elektronového mikroskopu. V první teoretické části je popsán princip elektronového mikroskopu a vady v jeho procesu zobrazení, které snižují kvalitu výsledného obrazu. Dále jsou obecně popsány metody pro slepou dekonvoluci obrazových dat. V této části bych očekával, že metody pro dekonvoluci budou mnohem důkladněji popsány. Díky tomuto povrchnímu popisu a několika nepřesnostem není možné si udělat základní přehled v metodách slepé dekonvoluce a ohodnotit, zda autorčina volba metody založené na AM (alternating minimization) je vhodná. Vybraná metoda slepé dekonvoluce byla implementována v prostředí MATLAB a byla otestována v jak na testovacích, tak na reálných snímcích z elektronového mikroskopu. Pro měření kvality restaurovaných dat bylo použito několik kritérií obrazové kvality, které jsou ovšem opět dosti povrchně popsány (např. princip kritéria popsaného v kap. 5.5.4 lze plně pochopit až po doplnění informací ze zdroje). Výsledky porovnání obrazové kvality dekonvolovaných dat jsou korektně diskutovány a lze se ztotožnit se závěrem, že zvolená metoda slepě dekonvoluce není vhodná pro obrazy pořízené elektronovým mikroskopem pracujícím ve STEM módu. Práce je napsána v anglickém jazyce přičemž se autorka nevyvarovala chyb zejména ve slovosledu. Přes zmíněné výtky považuji zadání práce za splněné a hodnotím ji stupněm D - 67 b.
eVSKP id 110577