ROSA, M. Superrozlišení v obraze pro zajištění vylepšeného monitorování zabezpečených prostorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Jedná se o bakalářskou práci, která se zabývá problematikou využití umělých neuronových sítí pro potřeby superrozlišení. Student se sám seznámil s posledním vývojem v této oblasti a reflektuje i práce z let 2023 či 2022. Dále navrhl svoji vlastní metodu. Student prokázal, že všechny metody dosahují poměrně vysoké objektivní přesnosti při zpracování obrazu. Výsledky jsou posouzeny nejen z pohledu objektivních metrik, ale také z pohledu subjektivního hodnocení člověkem. Zde se ukázalo, že objektivní metriky ne vždy jsou zásadním přínosem pro vnímání člověka, což považuji za zajímavý přínos práce. Práci hodnotím pozitivně a doporučuji k obhajobě.
Práce se zabývá problematikou zvýšení rozlišení obrazu s obličejem pro bezpečnostní účely. V teoretické části student popisuje aktuální stav vědy a moderní metody, přičemž bere v potaz jak problematiku superrozlišení z jednoho snímku, tak i z vice snímků. V praktické části student natrénoval a otestoval několik moderních metod na superrozlišení na docela známém datasetu CelebA. V rámci porovnaní byly využity objektivní metriky (PSNR, SSIM, LPIPS) a subjektivní posouzení pomoci dotazníku. Výsledky jsou dobře reprezentovány a diskutovány. Navíc, jedna architektura byla modifikována za účelem zlepšení výsledků, což považuji za jeden z přínosů práce. Práce je dobře strukturovaná, pochopitelně sepsaná, ale obsahuje několik chyb po formální stránce. Považuji zadaní za splněné, hodnotím A – 92b.
eVSKP id 151213