CUPÁK, J. Nízkofrekvenční zesilovač pro dva satelity a subwoofer ve třídě AB [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Tomáš

Bakalářská práce se zabývá návrhem a konstrukcí nízkofrekvenčního zesilovače ve třídě AB, který byl vhodně doplněn dalšími funkčními bloky předzesilovače, ochrany zesilovače a dalšími. Pro tyto bloky student využil existující moduly od výrobce EZK. Samotný návrh koncového stupně student provedl samostatně a podpořil ho simulací a výpočty. Z předložené a obsáhlé bakalářské práce je zřejmé, že realizace byla úspěšná a naměřené výsledky dokazují velmi dobré technické parametry realizovaného zařízení. Zájem studenta o práci byl motivován realizací pro vlastní použití. Velmi oceňuji robustnost realizace a výborné technické provedení. Výsledkem práce je jednak velmi kvalitní konstrukční dokumentace, tak i velmi kvalitní realizace. Student pracoval samostatně a konzultace využíval pouze k prezentaci výsledků návrhu. Zadání považuji za zcela splněné a vypracování hodnotím na vysoké úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Brančík, Lubomír

Student se v práci zabývá návrhem a konstrukcí nízkofrekvenčního zesilovače ve třídě AB s výstupem na dva satelity a subwoofer. V úvodních teoretických partiích práce je shrnuta problematika návrhu výkonového zesilovače třídy AB na bázi bipolárních tranzistorů. Z blokového schématu zesilovače na obr. 3.1 je zřejmé, že tři jeho části - vstupní předzesilovač, korekční zesilovač a aktivní výhybka - jsou převzaty z nabídky dodavatele elektronických modulů EZK, další části - koncový zesilovač, obvod zpožděného sepnutí reproduktorů a napájecí jednotka - jsou vlastní konstrukce. Přestože byly komerčně dodávané bloky kriticky zhodnoceny z hlediska jejich funkce a mírně poupraveny, lze hlavní přínos studenta spatřovat právě v návrhu a konstrukci tří posledně jmenovaných částí. Takto pojatá koncepce konstrukce zesilovače koresponduje se zadáním práce. Přes některé formální nedostatky, např. většina odkazů na literaturu není uváděna jakou součást věty, zčásti nesprávně vysvětlovaná funkce teplotní stabilizace u zapojení na obr. 2.3, fotografická dokumentace (kap. 10) patří spíše do přílohy (podkapitoly uváděny u jednotlivých obrázků) a některé další drobné formulační chyby, je práce psána poměrně pečlivě a přehledně. Jednotlivé části návrhu jsou doplněny řadou výpočtů a simulací v PSpice, které jsou srovnávány a diskutovány s ohledem na požadované parametry zesilovače. Nechybí ani návrh chlazení koncových tranzistorů a podrobný popis mechanické konstrukce. Práce je doplněna měřením všech podstatných parametrů zesilovače, což dokumentuje jeho úspěšný návrh a správnou činnost.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 42/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 21984