CAESAR, R. Depozice CaF2 ultratenkých vrstev na grafenový substrát [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Mach, Jindřich

Student se v rámci diplomové práce aktivně podílel na realizaci experimentů směřujících k růstu CaF2 ultratenkých vrstev a nanostruktur na substrát SiO2 a grafen. V rámci diplomové práce byla připravena efuzní cela umožňující realizaci depozice CaF2 vrstev a následně bylo provedeno testování a kalibrace rychlosti depozice. Užitím metod XPS, AFM a SEM byl studován růst CaF2 na SiO2 a poté na CVD grafenový substrát. Navíc byl proveden konstrukční návrh čtyř druhů nosičů vzorků, které umožní v budoucnu rozšířit množství experimentů prováděných v laboratoři na UFI v Brně. Práce studenta byla snaživá. Proto lze konstatovat, že student splnil všechny úkoly zadání, nicméně pří závěrečném zpracování výsledků si počínal mírně těžkopádně

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Nebojsa, Alois

Diplomová práce se zabývá přípravou a vlastnostmi vrstev CaF2 na grafenu a křemíku. Úvodní kapitoly uvádějí základní vlastnosti vybraných materiálů. Následuje popis růstu vrstev, depozičních metod MBE a efuzní cely. Pro analýzu ultratenkých vrstev byla navržena metody XPS, AFM a SEM. Základní informace o růstu ultratenkých vrstev CaF2 na Si a grafenu jsou přehledně shrnuty v kap. 6 a tvoří dobrý základ pro vlastní experimentální práci. Součástí práce je návrh paletek a držáků pro ohřev vzorku a simulace rozložení teploty v nově navrženém držáku. Byly vyrobeny vzorky při různých teplotách depozice a pro různé typy substrátů. Získané vrstvy byly studovány pomocí XPS, AFM a SEM. Přehledně uvedená data z jednotlivých vrstev poskytují dobrý základ pro další možnosti depozice CaF2.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 125145