GUZIUROVÁ, P. Biotechnologická produkce PHA z odpadních otrub [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Ve své bakalářské práci se studentka Pavlína Guziurová věnovala valorizaci odpadních otrub pomocí nástrojů mikrobiální biotechnologie. K realizaci své bakalářské práce přistupovala studentka velice aktivně, zodpovědně a po získání dostatečného množství experimentálních zkušeností také samostatně. Výsledky získané v rámci bakalářské práce jsou součástí většího experimentální celku, který je řešen v rámci projektu TAČR s průmyslovým partnerem. Také vypracování textové části práce se obešlo bez větších problémů, studentka plnila všechny dílčí úkoly v domluvených termínech a postupně vypracovala odborný text splňující všechny nároky kladené na daný typ závěrečné práce. Na základě výše uvedeného doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pernicová, Iva

Studentka Pavlína Guziurová se v bakalářské práci zaměřuje na biotechnologickou produkci PHA za využití odpadních otrub. Práce je velmi aktuální a nabízí možné řešení zlevnění biotechnologické produkce PHA. Teoretická část bakalářské práce je přehledná a logicky členěná, také vychází z kvalitní zahraniční literatury. Podává přehled o polyhydroxyalkanoátech, také jsou zde pospány mikroorganismy, které jsou schopni produkce PHA. Velmi přehledně je také zpracovaná část o využití lignocelulózových odpadních materiálů. V experimentální části práce se studentka zabývá charakterizací pšeničných otrub a jejich využitím pro produkci PHA. Pšeničné otruby jsou vystaveny třem typům předúpravy. Pro produkci PHA je také vyzkoušeno několik PHA producentů. V závěru práce studenta navíc testuje produkci organicích kyselin pomocí bakterií rodu Lactobacillus za využití hydrolyzátu pšeničných otrub. Studentka během experimentální práce používala jak kultivační techniky, tak k charakterizaci hydrolyzátů využívala analytické metody. Výsledky jsou zpracovány v kapitole „Výsledky a diskuse“. Výsledky jsou prezentovány pomocí grafů či tabulek a je zde znatelná i jejich diskuse. Avšak některé grafy jsou celkem nepřehledné. Nepřehlednosti také přispívá umístění grafů či tabulek daleko od místa popisu a diskuse daného výsledku. V práci se tak vyskytují překlepy či typografické chyby, také je použita špatná forma citací v textu. Také například v grafech nejsou uvedeny odchylky měření nebo naopak odchylky jsou větší než uvedená hodnota. Tyto skutečnosti mírně kazí celkový dojem z práce, který je jinak výborný, proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 138822