KRULOVÁ, M. Návrh a finanční zhodnocení změny konceptu podnikání malého podniku působícího v oblasti gastronomie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Bumberová, Veronika

Celkově je předložená závěrečná práce zpracovaná na velmi dobré úrovni. Výše zmiňované nedostatky neovlivňují kvalitu výsledků. OTÁZKA 1 - V návrzích naprosto správně zvažujete ušlý zisk v měsící červenec, kdy doporučujete podniku realizovat změnu v podobě nového konceptu a to z důvodu nejníže generovaných tržeb. Pokud by byl ušlý zisk započítán do plánu (rozpočtů nákladů), jak by se změnila situace z hlediska disponibilních prostředků a ovlivnilo by to situaci v dalším roce?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B Hlavní cíl v podobě návrhu změny a finančního zhodnocení nového obchodního konceptu podniku dle vize managementu byl splněn je zpracován na velmi dobré úrovni. Autorka dodržuje nastavené dílčí cíle stanovené v rámci metodiky práce. Výsledky dílčích analýz ve větší míře podporují návrhy se zaměřením na tržní penetraci formou nového konceptu kavárny. 
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A Autorka práce používá odekvátní analytické metody sběru sekundárních dat pro posouzení prostředí, tak i primární sběr dat prostřednictvím provedení průzkumu u stávajících zákazníků (B2C). V práci jsou dodrženy postupy a metody, které jsou stanoveny v cíli, tak návazně popsány v teoretické části a uplatněny v části praktické. Velice oceňuji užití GAP analýzy ve vazbě na řešenou problematiku zadavatele a velmi precizně zpracovanou lokalizační analýzu. S ohledem na zvýšení kvality práce, mohla autorka u dílčích shrnutí vhodně zakomponovat tabulky s faktory,  s ohledem na jejich klíčovost či podporu nové vize. Nedošlo by pak v celkovém zhodnocení k opomíjení důležitých faktorů, které jsou pro výběr varianty a následné návrhy klíčové (např. snížení koupěschopnosti obyvatelstva apod.). Kapitola 3.5 je spíše diskuzí než metodou identifikace a analýzy rizik z návrhů.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B Z hlediska schopnosti interpretovat dosažené výsledky z analýz a vyvozovat z nich závěry, je na relativně velmi dobré úrovni. Výtku mám k interpretaci dat v rámci obr. 6 - organizační struktura, která spíše odpovídá tomu, že provozní je podřízená majitelkám a řídí zaměstnance. V rámci finanční analýzy bych analýzu tržeb zařadila před ukazatele rentability (kvůli interpretaci ROS - zisková marže apod.) a s ohledem na malý podnik mi zde chybí cash-flow a jasný závěr s ohledem na disponibilní zdroje podniku. Kapitola 2.2.5 Cena a cenová politika současně vyráběných a prodávaných produktů je nedostatečně zpracovaná (pro podporu finančního zhodnocení nového konceptu), včetně podílů těchto produktů na tržbách společnosti. A proto konstatování, že podnik disponuje bohužel pouze jedním hlavním produktem, může být mylné. Otázka je také, jaký je podíl větší zakázkové výroby vs standardní prodej produktů na tržbách v prodejně s ohledem na jednotlivce, svatby, firmy apod. Kapitola 2.2.6 opět postrádá hlubší zhodnocení ve vazbě na novou vizi. V rámci průzkumu chybí propočet reprezentativnosti na celkovém počtu online registrovaných a stávajcích zákazníků prodejny (pochybuji, že všichni stávající zákazníci podniku jsou registrováni na FB nebo Instagramu). Z analýzy není zcela jasné, kdo je tedy cílovým zákazníkem podniku (nutné znát pro návrhy propagace a komunikace kvůli efektivnímu zacílení). Otázkou je vhodnost zařazení rizikového kapitálu do možných zdrojů financování rozvoje a zda obchodní činnost podniku je vhodná pro tento typ investic. Spíše než o skutečnou analýzu, se jedná o jakýsi hrubý popis, ke kterému chybí závěry (to samé v rámci dotací). Bohužel spěchání ve zpracování návrhové části se projevilo v chybách typu záměny nákladů/výdajů tj. počáteční výdaje (vybavení apod.) vs měsíční/roční náklady apod. (např. str. 89, tab. č. 25).
Praktická využitelnost výsledků B Práce je v praxi reálně použitelná jako podklad pro rozhodování a akční plánování v rámci nového konceptu. Reálné je pak doporučení autorky nejdříve realizovat přemístění prostor a po ustálení nového konceptu, přejít dále na možnost rozšíření sortimentu. Velmi praktické je pak doporučení realizace změn v rámci nového konceptu směrovat na měsíc červenec, v důsledku nejnižších generovaných tržeb (ušlého zisku). Je však škoda, že autorka ušlý zisk neimplementovala do celkového finálního rozpočtu (plánu). Postačilo období realizace změn zařadit před roky generování tržeb z nového konceptu. S ohledem na časový plán realizace změn (červenec předchozího roku), jsou nutné prvotní výdaje na přestěhování a vybavení, včetně spuštění počátečních marketingových aktivit (zaměstnanců do nového provozu), které majitelky musí zafinancovat. V případě rozšíření sortimentu, se jedná o více aktivit pro další analýzu a rozhodování jako je výběr vhodného dodavatele apod. Jenom dodatkem, působení podniku v rámci neziskových činností a spolupráce v rámci města/kraje/festivalů/projektů, která může být významným prvkem "levné" efektivní propagace vůči stálým/novým zákazníkům, zůstala upozaděna. 
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Teoretická, analytická a návrhová část jsou navzájem logicky propojeny. Menší výtku mám k teoretické části, kdy autorka práce sice píše (argumentuje) na zúžené zaměření popisu faktorů s ohledem na kontext a problém zadavatele, ale na konec nejsou tyto faktory dobře popsány (narážím zejména na kapitolu 1.2.4 - analýza zákazníků).  Práce splňuje formální náležitosti dané směrnicí. Studentka v práci používá adekvátní terminologii na velmi dobré úrovni a odborná jazyková úroveň odpovídá zvolené problematice. Práce obsahuje občasné chyby v gramatice (např. str. 16, " změny v podnikatelském prostředí, o způsob....", u odrážek není užita čárka či tečka  - str. 24 - 25, str. 94, "..na nový konceptu podniku.." apod.). Malou výtku mám k čitelnosti některých obrázků (např. str. 17, obrázek 1, str. 64, obrázek 12). 
Práce s informačními zdroji, včetně citací B V práci je s citacemi pracováno na velmi dobré úrovni s ohledem na veřejné dostupné informace, odbornou literaturu, tak i získaných informací a dat ze strany společnosti a managementu. V práci se najdou občasné chyby s ohledem na absenci roku autora (str. 24, "Podle Burstinera exisitují tři...", str. 34, "Podle Plamínka se rozlišují..."). Zdroj citace, pak chybí např. str. 76, "Meziroční nárůst mezd za poslední rok činil 6,5 %". Práce prošla analýzou systémemThesis a dle procentuální shody (10%) nedochází k plagiátorství a splňuje požadavky. 
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Milichovský, František

Předložená diplomová práce představuje velmi kvalitní podkladový materiál, který může pomoci podpořit rozvoj vybrané společnosti vzhledem k novému business modelu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A Vzhledem k provedeným analýzám a zpracování získaných informací lze považovat stanovené cíle diplomové práce za dosažené, podporující proces změny obchodního konceptu pro společnost Cupcakekárna,  a to za podpory logických a jasných analýz, popisujících "průchodnost" uvažovaných lokalit. Uvedená změna z TO GO na kavárnu by následně odpovídajícícm způsobem podpořila zvýšení povědomí.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A Zvolený postup a použité metody odpovídají zadanému tématu diplomové práce. Jejich využití pak odpovídá správným přístupům. Současně pozitivně kvituji použití metod scénářů pro shodnocení aktuálního stavu, kdy diplomantka uvažuje reálné tři směry (nové prostory s rozšířením nabídky - rozšíření stávajících prostor s novou nabídkou - nové protory bez nové nabídky) a následně také zhodnocuje zvolený směr prostřednictvím pravděpodobnostního vývoje  jednotlivých variant (pesimistická, optimistická, realistická).
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A Diplomantka vypracovala teoretickou část na velmi dobré úrovni a na základě těchto poznatků vypracovala dílčí analýzy. Shrnutí výsledků v podobě specifických scénářů z těchto analýz lze považovat za velmi kvalitní podklad pro vypracování návrhové části a následnou realizaci.
Praktická využitelnost výsledků A Jednotlivé návrhy, uvedené v diplomové práci, lze považovat za odpovídající zaměření tématu a stanovenému cíli. Vzhledem k situaci, že předmětný podnik změnou business konceptu v zásadě mění rozšiřuje svou podnikatelskou činnost, lze považovat výsledky diplomové práce za podstatné pro další rozvoj.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Jazyková stránka a použitá terminologie diplomové práce obsahuje drobné chyby bez zásadního vlivu na celkovou kvalitu práce.
Práce s informačními zdroji B V rámci teoretické části je slabší úroveň kombinování použitých zdrojů. Za určitý problém spatřuji také využití relativně starých zdrojů (i starší roku 2000). V analytické části pak jsou citace relevantní oblasti a aktuálnosti.
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 151948