GLATTER, W. Nové řešení nastavování reflektoru ve světlometu automobilu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalivoda, Milan

Správná funkce světlometu automobilu je podmíněna řadou faktorů. Jeden z nich se týká nastavování reflektoru. Autor ve své magisterské práci pro toto vyvinul potřebný nastavovací element, který funkci spolehlivě plní. Vývoj obsahoval etapu konstrukce, několik druhů simulací, výrobu vzorků, testování a vyhodnocení naměřených parametrů z testů s rozhodnutím pro definitivní variantu. Etapy jsou rozpracovány značně podrobně. Hlavní část řešení byla prováděna v softwarových produktech, jejichž grafická rozhraní jsou průběžně přiložena. Dílčí výsledky jsou sestaveny v tabulkové podobě s grafy. V závěrečné diskuzi jsou naznačeny podnětné myšlenky související s dalším možným vývojem ovládacího systému světlometu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Straka, Ivo

Student se přesně držel zadání diplomové práce: 1.) rozborem plastových dílů přehledně seznamuje s problematikou konstrukce předního světlometu automobilu 2.) nad rámec zadání, stručně charakterizuje CAD/CAM/CAE systém Catia, který podle zvyklostí konstruování v automobilovém průmyslu, vhodně nasadil pro vypracování 3D modelu 3.) při konstrukčním návrhu správně zohledňuje nejenom konstrukční aspekty dílu, ale také vyrobitelnost, jednoduchost montáže, vliv na cenu při sériovém nasazení 4.) simulace: přestože výsledky ukazují max. možný rozsah pružení +/- 2,6 mm, je toto pružení naprosto dostačující pro pokrytí celého nastavení hlavní funkce světlometu, za současné dobré tuhosti 5.) zkouška funkčnosti: student se správně zaměřil na zkoušky, které bezprostředně souvisejí s předmětem jeho práce: rozsah nastavení hlavních funkcí světlometu a padání hranice po teplotní a vibrační zkoušce, kde ověřil vhodnost konstrukčního řešení Celkové hodnoceni: přestože se jedná o malý a jednoduchý díl, z hlediska jeho plánovaného nasazení do sériové výroby jde o komplexní úlohu, kde díl svými parametry musí splňovat požadavky tuhosti, pružnosti, cyklického namáhání, teplotní odolnosti, vyrobitelnosti vstřikováním (trvanlivost formy), jednoduché montáže, ekonomického řešení. Všechny tyto požadavky jsou v diplomové práci zohledněny.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 71197