VOZÁR, V. Řízení třícestného ventilu v průmyslovém prostředí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Úkolem předložené práce bylo vytvoření celé struktury řízení třícestného ventilu pracujícího v silně zarušeném průmyslovém prostředí. Diplomat se práce zhostil se zaujetím a po celou dobu efektivně pracoval tak, že s předstihem práci dokončil a ještě stihnul provést řadu měření EMC kompatibility a také řadu funkčních zkoušek, jejichž výstupy jsou v práci uvedeny. V diplomové práci je nejprve rozepsána obecná teorie jak problematiky provozu v průmyslovém prostředí, tak i obecný popis jednotlivých částí práce. Po teoretickém rozboru dotčené problematiky následuje podrobný popis návrhu vlastního řešení následovaný popisem realizace jak obvodového tak programového vybavení. V závěru práce jsou zdokumentovány postupy měření na hotovém systému. Celá práce je popsána srozumitelnou formou a jednotlivé etapy vývoje jsou velmi přesně a věcně zdokumentovány. V systému je použito a popsáno několik sběrnic. Je zde rovněž užito velké množství elektrotechnických schémat, výpočtů a vztahů. Celý text je proložen velkým množstvím vlastních obrázků, grafů, tabulek a snímků z monitoru ovládacího programu. Toto vše dokládá vysoký podíl vlastní invence. Velmi oceňuji přístup studenta, který tvorbu práce nevnímal pouze jako jeden z úkolů pro splnění svých studentských povinností, ale pracoval s mimořádným nasazením. Jeho práci hodnotím 96 body.
Odevzdaná diplomová práce zabývající se návrhem řízení třícestného ventilu v průmyslovém prostředí je na velmi dobré úrovni. Student nejprve v prvních třech kapitolách teoreticky popsal sběrnice používané pro komunikaci v průmyslu, PID regulaci a v neposlední řadě vlivy, které mohou v průmyslovém prostředí na zařízení působit. V této části mám pouze připomínku k rozdělení kapitoly 3 s názvem “PSD regulace” a její podkapitoly jsou “PID regulátor” a “PSD regulátor”. V následující části práce se již student zabývá praktickým návrhem regulačního systému, jeho realizaci a testování. Zde bych vyzdvihl právě část zaměřenou na testování vytvořeného zařízení, kde student provedl zkoušku ověřující jak odolnost vůči elektromagnetickému rušení, tak i zkratovou odolnost. Součástí diplomové práce je i program pro osobní počítač sloužící k uživatelskému nastavení a ovládání třícestného ventilu. Jedinou připomínku k praktické části mám jen k umístění Bluetooth modulu v podstatě uprostřed DPS v blízkosti silových obvodů. Takové umístění by mohlo vést v určitých případech k rušení či nestabilitě komunikace. V práci se nachází několik formálních nedostatků - u některých vztahů schází jednotky, písmo ve vzorcích je různé velikosti a okraje stránek mi přijdou příliš úzké. I přes uvedené výtky je práce velmi zdařilá a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 94030