MACEJKO, S. Návrh ostrovní elektrizační sítě pro laboratoř UEEN [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

V předložené práci student zpracoval návrh ostrovní sítě napájené ze stávajícího hybridního systému v laboratoři ResLAB. V teoretické části jsou popsány principy funkce fotovoltaických a větrných systémů a akumulace, ze kterých se skládá hybridní systém. Dále student popsal zásady pro projektování elektrických rozvodů. Na základě získaných znalostí navrhl topologii ostrovní sítě a vyhotovil projektovou dokumentaci, včetně položkového rozpočtu pro realizaci systému. Drobné výhrady mám ke kvalitě některých obrázků v textové části práce, bylo by vhodnější obrázky překreslit ve vyšším rozlišení a s podrobnější technickou specifikací. Student byl při řešení práce aktivní, konzultace probíhaly konstruktivně a studentovi se podařilo většinu návrhů a připomínek do práce zapracovat. Celkově hodnotím předloženou práci jako kvalitní, její potenciál bude využit pro realizaci ostrovní sítě v laboratoři ResLAB. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Vrána, Michal

Předložená práce studenta Stanislava Macejka je zabývá návrhem ostrovní elektrizační sítě pro solární laboratoř UEEN. V teoretické části jsou popsány základní způsoby zapojení zdrojů ve vztahu k elektrizační soustavě. Dále je popsán stávající hybridní systém umístěný v prostorech UEEN. Na tuto část navazuje kapitola 4. shrnující požadavky na návrh a projektování elektroinstalací. Tato část je nejrozsáhlejší z celé práce a uvádí požadavky i nad předpokládaný rámec tématu práce. Praktická část se zabývá hlavním bodem zadání, a to návrhem elektroinstalace pro ostrovní systém. Pro lepší srozumitelnost by bylo vhodné požadavky na navrhovaný systém uvést v samostatné kapitole, tak aby pro nezasvěceného čtenáře bylo patrné, do jaké míry navržený systém koresponduje s požadavky zadavatele. Navržený systém umožňuje volbu zdroje napájení pro osvětlení, za pomocí elektromagnetického stykače KM1. Zásuvkový okruh XS1 v případě poruchy hybridního systému nebo vybití baterií není napájen. Alternativně by bylo možné systém realizovat tak jak je naznačeno v Příloze A, na místo použitého stykače KM1 by bylo využito relé vestavěné v hybridním střídači. Díky této konfiguraci by se snížily náklady na vybudování ostrovního systému a současně by se zajistila možnost nepřetržitého napájení s eliminací beznapěťového stavu při přepínání zdrojů. Další výhodou je také možnost paralelního provozu s distribuční sítí, který ale není předmětem této práce. Samotná práce a přiložená projektová dokumentace je zpracována na odpovídající technické úrovni. Drobný nedostatkem je ne zcela jednotné grafické zpracování tabulek. Z uvedených důvodů hodnotím práci známkou A 90b a doporučuju ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 127261