CIKRYT, A. Návrh referenčního svítidla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student Bc. Adam Cikryt měl ve své diplomové práci navrhnout referenční svítidlo, které se bude používat jako standard ve světelné laboratoři. Zadání vycházelo ze tří stěžejních bodů, které diplomant splnil velmi pečlivě a bezezbytku. Diplomová práce je pojata velmi obsáhle a důkladným popisem rozebírá jednotlivé fáze řešení. Student ke každé části přistoupil velmi zodpovědně a pokusil se při řešení obsáhnout celou řadu detailů. Kladně hodnotím jeho aktivitu, kterou prokazoval během řešení, pravidelně informoval o každé fázi vývoje a v konečné fázi i výroby. Své kroky vždy svědomitě konzultoval a postupnými iteracemi se mu podařilo vytvořit svítidlo, které naplňuje vytyčené cíle. Během řešení se musel několikrát vypořádat s nastalými obtížemi a upravovat design svítidla, což se mu ve výsledku podařilo a během závěrečného měření bylo prokázáno, že svítidlo je dostatečně stabilní a svými parametry dosahuje naplánovaných hodnot. V práci se občas vyskytují drobné překlepy, ty jsou ale bohatě vyváženy velmi důkladným popisem jednotlivých fází řešení, čímž se diplomová práce stává jakýmsi návodem pro další výrobu podobného zařízení. Jako vedoucí nemám k práci připomínek a doporučuji ji k obhajobě u SZZ. Hodnotím ji 98 body.
Student Bc. Adam Cikryt měl za úkol navrhnout, sestavit a otestovat referenční svítidlo pro laboratorní účely. Samotná práce je poměrně obsáhlá i když cílem byly prakticky tři jednoduché body zadání. V první části student popisuje základní fotometrické veličiny a vlastnosti optických materiálů. V druhé části práce student navrhuje a simuluje různé varianty referenčních svítidel, aby splnily co nejpřesněji zadané požadavky. Student simulace provedl v programu Ansys SPEOS a při návrhu svítidla zohlednil i možnosti jeho výroby. V další časti práce je důkladně popsána náročná a v určitých aspektech komplikovaná výroba svítidla. Zajímavé jsou modifikace, které musely být následně přidány pro odstranění například přehřívání a deformaci materiálu v okolí světelných zdrojů. Velice kladně hodnotím výrobu kulového integrátoru z většího množství menších součástí vyrobených na 3D tiskárně a následně úpravu vnitřního povrchu tmelením, broušením a nátěrem. Dále student v práci popisuje výpočet potřebných chladičů, které byly v poslední modifikaci přidány do svítidla pro omezení teplot v okolí světelných zdrojů a umístění teplotních sond pro budoucí hlídání teplot uvnitř svítidla. V poslední části práce student popisuje naměřené hodnoty jasů a spekter jednotlivých modifikací svítidla v průběhu jeho vývoje. Uniformita jasu na difuzoru svítidla je na velice dobré úrovní a úroveň jasu splnila požadavky a teoretické předpoklady. Práce je po odborné stránce na velice dobré úrovni. Kapitoly na sebe dobře navazují a velice kladně hodnotím i grafické zpracování. Práce také obsahuje drobné překlepy a chyby, např. v úvodu slovo" retenčního" mělo být referenčního, LDA-LumiDisp má být LDA-LumiDISP, kap. 2.1: 1000 cd·m2 má být 1000 cd·m-2, dále v kapitole 2.3.1 věta: Kulová stěna byla rozdělena na 1/8, které by bylo možné vytisknou a by byla koule sestavena - "Koule byla rozdělena na osm dílů, které by bylo možné vytisknout, aby se dala koule sestavit", apod. Toto jsou však spíše drobnosti, které lze přehlédnout. Na obrázku 5.2. i jinde mi chybí jasová paleta - není zřejmé zda jsou pseudo barvy v lineární nebo logaritmické škále. Vhodný by byl jasový řez, který je až v dalším obrázku - je možná zbytečné uvádět dva oddělené obrázky s téměř totožným obsahem - šlo sloučit do jednoho. Pro řezy mohl být použit průměrovací objekt typu kružnice nebo čtverec, aby se zmírnilo kolísání vlivem šumu a nehomogenity snímače, ale pokud byly indikovány extrémy (špičky v signálu), bylo by dobré zjistit příčinu (v detailu) - byl nebyl použit, detaily nastavení detektoru jsem nenašel. Práce čerpá z dostatečného počtu literárních pramenů. Student tedy splnil všechny body zadání a vyrobené referenční svítidlo bude velkým přínosem pro laboratoř světelné techniky, kde najde uplatnění při dalších laboratorních měřeních. Práci doporučuji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.
eVSKP id 151309