RASZKOVÁ, A. Katecholaminem modifikované polymer-kompozitní kostní cementy: příprava, charakterizace a in-vitro hodnocení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Michlovská, Lenka

Studentka Alena Raszková se ve své práci zabývala přípravou, charakterizací a in vitro hodnocením cytotoxicity katecholaminem modifikovaných fosfátových cementů s potencionálním využitím v medicíně jako adhezivní kostní lepidlo. Při sepisování teoretické i experimentální části byla schopna si nastudovat velké množství publikací, a tak se bez problémů a dobře orientovat v této problematice. K experimentální práci přistupovala studentka aktivně a se zájmen, prokázala velkou samostatnost a pečlivost při plánování a provedení samotných dílčích i dlouhodobých experimentů. Studentka si sama charakterizovala připravené vzorky pomocí rentgenové difrakční analýzy a infračervené spektroskopie. Také se aktivně podílela na samotném testování cytotoxicity připravených vzorků. Naučila se nejen získaná data zpracovat, ale také vyhodnotit a interpretovat. Celkově hodnotím práci a přístup studentky jako výborný a hodnotím ji známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využití poznatků z literatury A
Studium literatury a její zpracování A
Závěry práce a jejich formulace A
Splnění požadavků zadání A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vojtová, Lucy

Bakalářská práce Aleny Raszkové je logicky členěna a vypracována v anglickém jazyce s drobnými gramatickými chybami, které však pro její obsáhlost (62 stran a 64 odkazů) nesnižuje celkovou velice dobrou úroveň práce. Literární rešerše shrnuje poznatky o fosforečnanových cementech, jejich modifikací biopolymery včetně použití v regenerativní medicíně kostí. Autorka popisuje i metody in vitro, které pak využila pro cytotoxikologické hodnocení připravených vzorků. Experimentální část se týká různých způsobů zabudování dopaminu do fosfátového cementu s použitím odlišného způsobu vytvrzení. Studentka použila k charakterizaci vzorků kromě XRD i FTIR analýzu, kde ovšem mylně uvádí osu x v jednotkách vlnové délky (wavelength) místo ve vlnočtu (wavenumber). Velmi potěšující jsou testy in vitro ve spolupráci s biology na kterých se studentka sama podílela a měla tak možnost nahlédnout i do testování biokompatibility připravených vzorečků, která je nezbytná pro jejich medicínské využití. Byly použity různé metody testování - jak cementových disků tak i jejich výluhů se zajímavými výsledky. MOhu konstatovat, že studentka splnila zadání bez výhrad a navrhla další možné pokračování včetně doplňujících analýz. Na základě těchto skutečností hodnotím práci známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124160