KINTR, J. Subharmonické směšovače pro mikrovlnná pásma [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Urbanec, Tomáš

Student si vybral téma zabývající se subharmonickými směšovači. Náročnému tématu z mikrovlnné techniky se věnoval soustavně a většinu nevyřešených problémů od první obhajoby zvládl. Práce samotná tak popisuje řešenou problematiku jak po stránce návrhu a simulací, kde byly např. vytvořeny modely reálných diod pro směšovače včetně pouzder, tak po stránce praktické, kde byly proměřeny potřebné vlastnosti částí realizovaných směšovačů, zejména různé konfigurace duplexerů a hybridních děličů výkonu. Všechna měření jsou dostatečně popsána a výsledky jsou adekvátně zhodnoceny. Text obsahuje některé nepřesnosti a vyvozené závěry dané nezkušeností studenta v dané náročné problematice. Byly realizovány směšovače na nízkém pracovním kmitočtu 5,7GHz jak s polovičním, tak i čtvrtinovým kmitočtem lokálního oscilátoru. Dále následovala realizace pro 24GHz a 47GHz s polovičním kmitočtem lokálního oscilátoru a pro kmitočet 24GHz byl také navržen směšovač se čtvrtinovým kmitočtem oscilátoru, po dohodě s vedoucím pak již nebyl realizován z důvodů nevalných výsledků v simulacích. Zadání práce tak bylo z velké části splněno.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Frydrych, Jiří

Úkolem studenta bylo seznámit se s principy subharmonických směšovačů a vhodných topologií pro návrh. Následně měl student navrhnout, odsimulovat a realizovat daná zapojení směšovačů. V práci se vyskytuje stále množství jak formálních tak i faktických chyb. Podle zadání student navrhnul směšovač pro nižší pásmo na kmitočtu 5,7 GHz se sériovým antiparalelním zapojením diod, který navrhl a realizoval. Pro zvolený materiál FR4 pak popsal návrh a realizoval duplexer, který následně změřil a parametry zhodnotil. Zde by bylo vhodné zdůvodnit např. volbu dělícího kmitočtu v návrhu, případně vyšší útlum všech verzí duplexerů na kmitočtech 5,7 GHz. V kapitole 3 na str.20 uvádí návrh odlaďovacích rezonátorů, avšak obě zdůvodnění návrhu jsou mylná. Je škoda, že zde v práci chybí měření směšovače pro 5.7GHz s využitím ověřených duplexerů. Dále je v práci popsán návrh a měření směšovače pro 24GHz s použitím diod BAT15 a MA4E1318, kde s použitím mikrovlnných diod měření vykázalo mnohem lepší výsledky, v simulaci takové rozdíly nejsou vidět. Návrh a realizace byla provedena také pro 47GHz, zde však směšovač v praxi nefungoval. V závěru práce je popsána problematika subharmonického směšovače se čtvrtinovým kmitočtem oscilátoru, student vytvořil model směšovače a navrhnul DPS pro jeho měření na kmitočtu 5,7GHz, výsledky měření se blíží hodnotám ze simulací, tabulka 7.2 však hodnotami neodpovídá, vychází zde konverzní ztráty menší o 10dB. Následuje pouze simulace stejného typu směšovače pro 24GHz, realizován nebyl. Student odevzdanou prací splnil zadání, dosažené výsledky a kvalita práce studenta jsou však na nízké úrovni.

Navrhovaná známka
E
Body
52

Otázky

eVSKP id 96137