AKHMADISHINA, A. Predikce vývoje diagnostických veličin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Ertl, Jakub

Diplomantka vykazovala zájem o řešenou problematiku a svědomitě postupovala podle pokynů školitele. V práci bylo dosaženo všech předem stanovených cílů a získané výsledky tak lze použít v technické praxi k provádění rozboru spolehlivosti výkonových olejových transformátorů. Práci lze rozdělit na dvě části. V první části diplomantka popisuje teorii týkající se výkonových olejových transformátorů a diagnostických veličin, které se u těchto netočivých elektrických strojů měří. V druhé části potom aplikuje teorii časových řad na vybrané řady diagnostických veličin. Mezi stěžejní výsledky práce patří ověření skutečnosti, že k analýze časových řad diagnostických veličin transformátorů lze použít aditivní dekompoziční model, ve kterém se uvažuje pouze trendová a chybová složka. Toto zjištění usnadní další analýzu ve smyslu, že vývoj časových řad lze predikovat především pomocí odhadování trendové složky. K těmto odhadům používala výhradně metody regresní analýzy a na základě získaných výsledků porovnala vhodnost jednotlivých regresních metod. Po konfrontaci získaných predikcí s kriteriálními hodnotami jednotlivých diagnostických veličin převzatých z technických norem byl stanoven významný ukazatel spolehlivosti známý jako Pravděpodobný čas dožití. V závěru práce je provedena diskuze získaných Pravděpodobných časů dožití u jednotlivých zkoumaných výkonových olejových transformátorů. Práce je koncipována přehledně a vykazuje logickou strukturu. Občasné překlepy a složitější větná skladba nemají vliv na srozumitelnost práce a jsou pochopitelné vzhledem ke skutečnosti, že čeština není mateřským jazykem diplomantky. Veškeré výpočty diplomantka prováděla ve statistickém softwaru Minitab nebo v softwaru Matlab, ve kterém také vytvořila matematické funkce použitelné právě pro analýzu zkoumaných časových řad. Práce vystihuje aktuálnost řešení dané problematiky a je v souladu s trendy používanými na pracovištích zabývajícími se touto problematikou. Vzhledem k uvedeným skutečnostem tedy celkově hodnotím danou práci známkou B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Hammer, Miloš

Práce je věnována aktuální problematice, a to stanovení pravděpodobného času dožití výkonových olejových transformátorů. Tento ukazatel je značně důležitý, má význam technický a zvláště ekonomický. Proto každá snaha o bližší popis uvedeného ukazatele je přínosem. Diplomatka vhodně volila metodiku řešení, vycházela z doposud méně používaných přístupů, a to analýzy časových řad diagnostických veličin. I přes malý rozsah použitých souborů dat bylo dosaženo výsledků, které lze v průmyslové praxi uplatnit.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 50716