PREČUCH, M. Optimalizace velikosti bateriového úložiště v průmyslových objektech s obnovitelnými zdroji [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Vojtek, Martin

Hlavným cieľom práce bolo vytvorenie softwarového nástroja, ktorý užívateľovi umožní zvoliť optimálnu veľkosť batériového úložiska pre vybraný účel z technicko-ekonomického pohľadu. V teoretickej časti je v súlade so zadaním vykonaná rešerš akumulačných zariadení vhodných pre priemyselné objekty a rovnako tak sú vo všeobecnosti zmapované aj možné spôsoby ich využitia, čím študent preukázal, že sa orientuje v danej problematike a zároveň splnil prvý bod zadania. Na základe vykonanej rešerše, sa študent Bc. Martin Prečuch rozhodol zamerať v praktickej časti práce na využitie batériových úložísk pre ukladanie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, orezávanie špičkového zaťaženia a potenciálne dosahovanie úspor prostredníctvom synergie týchto technológií a prístupov. Ťažiskovým výstupom diplomovej práce je plne funkčný a precízne spracovaný program, ktorý na základe vstupných dát vykonáva radu výpočtov a simulácií za účelom poskytnutia čo najväčšieho množstva informácií potrebných pre voľbu batériového úložiska, medzi ktoré patrí predovšetkým: - výpočet výkonových a energetických bilancií jednotlivých súčastí navrhovaného systému a systému ako celku - úroveň nabitia batériového úložiska v priebehu simulovaného obdobia - hlásenia o vhodnosti batériového úložiska z technického pohľadu - ekonomické zhodnotenie a citlivostná analýza Z ohľadom na vyššie uvedené konštatujem, že študent v plnej miere a v niektorých ohľadoch až nad rámec splnil zadanie diplomovej práce, ktorá je koncepčne veľmi dobre spracovaná. K jednotlivým fázam vývoja programu pristupoval veľmi zodpovedne, iniciatívne a s dôrazom na každý detail. Pracoval samostatne a pravidelne konzultoval a koordinoval smer svojej práce. Vytvorený program bude výrazným prínosom v oblasti návrhu veľkosti batériových úložísk. K práci okrem drobným štylistických chýb nemám žiadne pripomienky ani otázky a odporúčam ju k obhajobe.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Vrána, Michal

Předložená práce studenta Bc. Martina Prečucha s názvem „Optimalizace velikosti bateriového úložiště v průmyslových objektech s obnovitelnými zdroji“ se zabývá návrhem a realizací softwarového nástroje pro návrh velikosti akumulačních systémů s ohledem na výkonovou bilanci energetického systému. V úvodní teoretické části práce jsou popsány jednotlivé způsoby akumulace elektrické energie, podrobněji jsou následně rozebrány zejména elektrochemické akumulační systémy. Literatura použitá pro zpracování rešerše je vzhledem k vývoji v posledních desetiletích již neaktuální, a tedy i závěry založené na těchto informacích jsou mylné. např. olověné baterie jsou dnes již pro většinu aplikací v energetice nekonkurenceschopné oproti lithiovým. Následně v druhé kapitole jsou popsány způsoby použití akumulačních systémů v průmyslu. Přehledně zde jsou zhodnoceny požadavky na akumulační systémy z hlediska jednotlivých aplikací, mimo to je zde i vysvětlen princip dané aplikace. Praktická část práce se zaměřuje na popis samotného vývoje softwarové aplikace. Z hlediska zadávání vstupních dat je GUI uživatelsky přívětivé a nabízí alternativy pro zadání vstupů v případě absence záznamu spotřeby/výroby. Samotné způsoby simulace vyžívají značná zjednodušení z pohledu fyzikálních vlastností elektrochemických akumulátorů, např. není respektována typická charakteristická nabíjecí/vybíjecí křivka a na místo ní je uvažován konstantní nabíjecí/vybíjecí proud odvozený od parametru C-rate. Nejhodnotnější část SW aplikace je možnost provedení citlivostní analýzy, ekonomické analýzy a grafického zpracování výsledků. Grafické výstupy jsou zpracovány na odpovídající úrovni a mohou být stěžejní částí případových studií, jak je i v kapitole č.4 prezentováno. Ačkoliv je práce psaná ve slovenském jazyce a nemohu hodnotit její jazykovou úroveň, tak po obsahové stránce je text srozumitelný a na odpovídající technické úrovni. Teoretickou část považuji za slabší zejména díky neaktuální citované literatuře. Praktická část je významně zdařilejší, a navíc je doplněna o případové studie, které ilustrují přínos SW aplikace. I přes zmíněné drobné nedostatky hodnotím práci známkou A 91b a doporučuju ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 159514