MACEK, M. Měření tloušťky kontaminačních vrstev ve skenovací elektronové mikroskopii pomocí zpracování obrazu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Čadík, Martin

Celkově považuji práci Matěje Macka za mírně nadprůměrnou. Student vytvořil dvě poměrně jednoduché, ale funkční metody pro měření tloušťky kontaminačních vrstev ve skenovacím mikroskopu a vyhodnotil jejich vlastnosti. Textová část práce dle mého utrpěla až příliš "optimistickým" nasazením velkého jazykového modelu ChatGPT.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání považuji za náročnější. Student musel proniknout do problematiky skenovací elektronové mikroskopie a navrhnout a implementovat metody pro měření tloušťky kontaminačních vrstev způsobených prodlouženou expozicí elektronů. S výsledky práce jsem spokojen.
Práce s literaturou Student pracoval s literaturou doporučenou vedoucím práce a sám si vyhledával další zdroje, zejména na internetu.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace V prvním semestru řešení byla aktivita studenta podprůměrná, v semestru druhém pak narostla a student dodržoval smluvená hlášení o postupu prací a aktivně docházel na schůzky.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena v mírném předstihu a její obsah byl konzultován s vedoucím práce.
Publikační činnost, ocenění Výsledky práce byly prezentovány na studentské konferenci EXCEL@FIT.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Munzar, Milan

Řešiteli se podařila implementace a evaluace dvou metod na nově vytvořeném datasetu, který je cenným zdrojem pro další vývoj. Textová část práce je slabší a trpí přílišným spoléháním se na AI asistenta.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Řešitel si zvolil složitější zadání, které vyžaduje seznámení se s elektronovou mikroskopií, metodami pro zpracování obrazu a hlubokými neuronovými sítěmi.
Rozsah splnění požadavků zadání
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 62 Zpráva obsahuje všechny podstatné části. Za negativní nejvíce hodnotím rozsah jakým řešitel využíval LLM asistenta. Text je příliš roztahaný, věty jsou často přehnané a prázdné. Při delším čtení text zakrývá skutečnou práci řešitele. Řešitel  zaměňuje validační a testovací sadu (například na straně 20 nebo v grafu 7.1). Graf 7.1 obsahuje krom ROC křivky a F1 skóre také hodnotu MSE loss funkce. Ta se ale nedá s ostatními porovnat a proto by měla být vynesená zvlášť. V kapitole 7.2 řešitel dochází ke stejnému závěru několika příbuznými metrikami MAE, MSE a RMSE. Lepší by použít jednu metriku a porovnat metody z více úhlů (například zlepšením kvalitativního porovnání).
Formální úprava technické zprávy 85 Práce je napsaná dobrou angličtinou a je téměř bez chyb.
Práce s literaturou 85 Řešitel cituje dostatek zajímavých a relevantních zdrojů.
Realizační výstup 82 Cenným výstupem je vytvoření datasetu několika set obrázků pro segmentaci kontaminačních vrstev. Datasetu momentálně chybí definice validační sady, která se vytváří náhodně při spuštění trénování. Dále se řešiteli podařil návrh a implementace dvou metod odhadu výšky kontaminačních vrstev. Zdrojový kód je čitelný.
Využitelnost výsledků Práce poskytuje prostor pro vývoj nových metod nad vytvořeným datasetem. Chybějící definice validační sady může komplikovat zopakování výsledků.
Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 156288