POCHLOPEŇ, T. Řízení robotické ruky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Macho, Tomáš

Úkolem pana Timoteje Pochlopeně bylo navrhnout a realizovat řídicí systém pro robotickou ruku. Pro navržený systém měl vytvořit a odladit softwarové vybavení. Bakalářská práce navazovala na předcházející semestrální práci. Pan Pochlopeň disponoval průměrnými znalostmi z oblasti mikroprocesorové techniky, jeho schopnosti navrhovat a konstruovat jednoduché elektronické obvody i vytvářet programové vybavení v jazyce C hodnotím jako podprůměrné. Problémy měl také s logickou stavbou textu práce a netechnickými formulacemi. Pan Pochlopeň pracoval „nárazovitě“, střídala se období nečinnosti s obdobími intenzivnější práce. V minulém školním roce se mu nepodařilo práci dokončit. Letos již pracoval dostatečně intenzivně a splnil všechny body zadání. I přes uvedené výhrady konstatuji, že pan Pochlopeň prokázal při řešení zadaného úkolu bakalářské schopnosti.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Posudek oponenta

Petyovský, Petr

Zadání této bakalářské práce patřilo s požadavkem na praktickou realizaci zařízení mezi náročnější. Student prokázal znalosti z oblasti robotiky a návrhu mikroprocesorových systémů. Získané znalosti aplikoval v praktické realizaci. Zadání vedoucího práce bylo splněno a dosažené výsledky jsou obsaženy v textu a přílohách práce. Způsob řešení zadání svědčí o orientaci studenta v oboru a zvolené řešení lze označit s výhradami za správné. Student při řešení bakalářské práce využívá nastudované znalosti, uvedené v kap. 2. Kap. 3 - 5 jsou věnovány popisu návrhu robota a jeho řídicí elektroniky. Kap 6. je věnována popisu implementace SW pro ovládání robotického ramena. Kap. 7 a 8 jsou věnovány prezentaci výsledků a závěrečnému zhodnocení. Student v rámci řešení zadání práce navrhl a realizoval robotické rameno včetně jeho ovládání. Je ovšem škoda, že se více nevěnoval, pravděpodobně z časových důvodů, implementaci kinematického modelu do ovládacího SW v PC a to přesto, že obě úlohy kinematiky v úvodní kapitole prezentuje. Výsledná aplikace tak umožňuje pouze jednoduché a samostatné ovládání 6 stupňů volnosti robotického ramene. Přínos práce tedy vidím pouze v návrhu a realizaci elektroniky a SW mikrokontroleru. Výsledná aplikace pro PC by tak pro praktické využití vyžadovala další rozšíření. Formální zpracování práce je na dobré úrovni, text je psán ve slovenském jazyce a je vhodně rozčleněn do dostatečného množství samostatných kapitol. Všechny kapitoly mají dostatečný rozsah odpovídající jejich důležitosti, pouze závěrečnou kapitolu 8 věnovanou zhodnocení by bylo vhodné rozšířit. V textu práce je vyšší množství překlepů, což mne vede k přesvědčení, že se student v závěru práce dostal do časové tísně. Přiložené CD obsahuje demonstrační videosoubory, výrobní podklady DPS, zdrojové texty a výslednou aplikaci. Vzhledem k náročnosti úkolu a dosaženým výsledkům mohu zodpovědně konstatovat, že předložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta a práci doporučuji k obhajobě. Studentovi navrhuji hodnocení bakalářské práce stupněm: uspokojivě - D.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 52802