ŠULC, M. Návrh algoritmu jízdní stability pro laboratorní model vozidla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Grepl, Robert

Student se ve své práci věnoval návrhu algoritmů jízdní stability pro laboratorní vozidlo car4. Nutnou součástí práce bylo i vylepšení hardwaru a softwaru. Celkově byly navrženy a simulačně i experimentálně ověřeny algoritmy ABS a ASR. Na rozsahu a hloubce zpracování kapitoly 4 (Dynamický model vozidla), ale i kapitoly 5 (Algoritmy jízdní stability) je poněkud znát nedostatek času na provedení dalších experimentů a jejich dokumentaci. Student pracoval samostatně, ale zároveň byl schopen zohlednit požadavky vedoucího.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vejlupek, Josef

Práci hodnotím jako velmi zdařilou, student dle mého názoru splnil poměrně náročné zadání v celém rozsahu. Možná bych se snažil najít vhodnější podmínky pro testování, které byly zjevně trochu limitující (krátká testovací dráha). A z vlastní zkušenosti z vývoje Car4 bych pro dané experimenty i vyměnil kola, nebo alespoň pneumatiky. Myslím že stávající teréní vzorek není úplně nejvhodnější. Každopádně kladně hodnotím, že i s tímto si student vcelku poradil. Rovněž by asi pomohlo vyřešení / snížení některých mechanických problémů (vůle v řízení a pohonu). Rovněž elektronika - snížení vlastního EM rušení. Co si vybavuji z prvotního vývoje, tak dost pomohlo rozhození frekvence PWM mezi přední a zadní nápravou - pokud byly synchronní, tak dělaly prodové špičky od motorů poměrně dost velké potíže. V práci se občas vyskytují. Z tabulky 5.2 vypadl patrně jeden sloupec s uvedením povrchů (nicméně je to jasné z textu). Také zde není úplně jasné jestli šlo a dvě měření, nebo statistiku z většího počtu. Popisy u grafů by mohly být malinko obsáhlejší, aby je nemusel čtenář dohledávat v textu. Zhodnocení rozdílů simulace a experimentu by mohlo být více rozebráno v rámci jednotlivých kapitol. Ne jen v samotném závěru. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157770