BORTLÍK, P. Vibrodiagnostický systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Diplomová práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Cílem práce bylo vypracovat přehled metod používaných pro detekci poruch ložiska a vybrané metody implementovat na platformě cRio v prostředí LabVIEW. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti a prokázal i odpovídající odborné znalosti při návrhu a realizaci systému. Pracoval iniciativně a samostatně, řešenému problému věnoval čas během celého semestru, dílčí výsledky průběžně konzultoval. Od původně zamýšlené instalace systému na zkušebně ložisek na FSI muselo být z důvodu její rekonstrukce upuštěno a ověření jednotlivých algoritmů detekce vad ložiska tak bylo ověřeno pouze na simulovaných datech. Cíl práce považuji za splněný a jeho práci na projektu hodnotím stupněm A/90b

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Čala, Martin

Předložená diplomová práce pana Bortlíka se týká vývoje vibrodiagnostického systému na platformě cRIO. Zadání hodnotím po časové i odborné stránce jako náročné. Bod 1 zadání je obsažen v 34 stranách teoretické části (kapitoly 1-3), která je po odborné stránce povedená a seznamuje čtenáře s pojmy a metodami, které jsou potřeba v praktické části. Je sepsána zejména s pomocí vědeckých článků a dokumentů od výrobců vibrodiagnostických přístrojů. 2. bod zadání je obsažen ve 2stránkové kapitole č. 4. Hlavní část práce, kapitola 5, popisuje vytvořený vibrodiagnostický systém, který dokáže monitorovat stav ložiska měřením vibrací a akustické emise. Tento bod podle mého názoru není kompletně splněn, systém se totiž nepodařilo vyzkoušet ve zkušebně ložisek. Pravděpodobně i tento fakt způsobil, že praktická část je rozsahem přibližně na úrovni poloviny teoretické části. Diplomant ale v rámci možností ověřil funkčnost některých algoritmů (kap. 5.4) a optimalizacemi se dokázal vyrovnat s poměrně malým výkonem dostupného kontroléru cRIO. Orientace v problematice diplomanta je velmi dobrá, s tím souvisí i logické členění práce a návaznost jednotlivých kapitol, která je posílena používáním křížových odkazů. Seznam literatury ale není psán jednotným stylem a také v případě zdrojů [22-24] je uveden pouze rozcestník webové prezentace, nikoli konkrétní stránka (ačkoli zdroj [27] konkrétní stránku cituje). Zdroj [18] obsahuje dva prameny, ale citován je pouze jednou. Vztah 2.9 je v rozporu s citovaným zdrojem, vztah 2.26 chybně obsahuje druhou mocninu veličiny x. Z textu není zřejmé, proč je při převzorkování z 1 MHz na 200 kHz potřeba antialiasing filtr o mezní frekvenci zrovna 77,5 kHz (s. 51). Práce dále obsahuje velké množství překlepů, nepřesných formulací a nedodržování zásad pro řez písma zkratek veličin a jednotek. Text také střídá používání trpného rodu a popisu první osobou. Nesouhlasí číslování elektronické a tištěné verze. Neshledávám, že by práce porušovala práva třetích stran. I přes výše uvedené výhrady usuzuji, že diplomant prokázal inženýrské schopnosti a doporučuji práci k obhajobě s hodnocením 85/B.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 85534