TĚŠICKÝ, L. Optimalizace parametrů SLM procesu při zpracování hliníkové slitiny AW2618 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Koutný, Daniel

Diplomová práce se zabývá experimentálním studiem parametrů SLM procesu pro zajištění výroby homogenního materiálu hliníkové slitiny EN AW 2618. Jde o obtížně svařitelný materiál, který doposud nebyl pro SLM proces odladěn. Přestože se při řešení nepodařilo nalézt optimální kombinaci parametrů zaručující dosažení dobrých mechanických vlastností, byly vyčerpávajícím způsobem ověřeny možné výrobní strategie a díky tomu bylo dosaženo vysoké relativní hustoty materiálu. Tendence tvorby trhlin, které byly v práci popsány, ukazují na zásadní problémy vznikající při rychlém tuhnutí materiálu. Rovněž byl ověřen předpoklad, že tvorbu trhlin lze snížit zpracováním materiálu za zvýšených teplot. Cíle práce byly splněny, dosažené výsledky budou publikovány v odborném časopise. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dočekalová, Kateřina

Práce je zaměřena na vývoj procesních parametrů hliníkové slitiny EN AW 2618 pomocí SLM (Selective Laser Melting). V první části práce se autor zabývá popisem současného stavu poznání zahrnující popis technologie, charakterizaci a zpracování hliníkových slitin. Plynule navazující je druhá část práce, která objasňuje cíl práce a popis použitých metod (experimentů). Obě dvě zmíněné kapitoly vypovídají o pečlivém nastudování technologie a jejímu plnému porozumnění. Třetí část diplomové práce je věnována výsledkům a jejich diskuzi, tato část je podpořena celou řadou experimentů a je pojata mezioborově. Věnuje se nejen kombinacím technologických parametrů 3D tisku, ale i oboru vyhodnocení mikrostruktury vzorků (zejména vyhodnocení porozity jak metalograficky tak i pomocí CT) po různé aplikaci výchozích parametrů a strategií a dále práce obsahuje i výsledky mechanického testovaní vzorků porovnávaných s referečním materiálem. Práce navazuje na svým zaměřením, jak je zmíněno na straně 21 na dvě práce Koutný [9], Koukal [10]. V práci postrádám například jako přílohu DOE (Design of Experiment), který by byl uceleným přehledem experimentů již provedených a těch, které byly realizovány v rámci diplomové práce. Z pohledu formálních požadavků je diplomová práce logicky strukturovaná v rámci jednotlivých kapitol a výborně vystihuje záměr zadání této práce. Je důležité poznamenat, že autor shromáždil relevantní informace i publikace k danému tématu a ty pak přehledně zpracoval v dostatečném rozsahu. Práce obsahuje řadu typografických chyb, opakovaných vět či odstavců (např. strana 14 a 15 „Technologie Selective....z digitálních dat.“, nedopsaných vět (např. strana 32, poslední odstavec), špatné značení obrázků (např. strana 45 obrázek 5-21 a 5-22), atd. nicméně klíčové je pochopení dané problematiky, kterého bylo dosaženo.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 100713