PEŠKA, D. Hydraulicky ovládané čistící česle [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Škopán, Miroslav

Předložená je práce se zabývá konstrukčním návrhem hydraulicky poháněných česlí, které jsou pro čištění vody před vstupem do malé vodní elektrárny. Při své práci autor využíval jak běžných znalostí získaných v průběhu svého studia, tak i četné řady znalostí získaných jiným způsobem (studium problematiky mechanických a hydraulických česlí a jejich pohonů). Práce obsahuje zejména analýzu silových účinků na konstrukci a některé pevnostní výpočty. Dále je proveden velmi zjednodušený návrh hydraulického pohonu. V úvodní části práce (kapitola 1) je provedena poměrně zdařilá a výstižná stručná kritická rešerše používaných koncepcí ve stavbě různých typů česlí. Aniž by student předložil vlastní koncepční návrh, provádí v kap. 2 silové a pevnostní výpočty. Zcela chybí stanovení kinematiky navrženého zařízení. Použitá technická terminologie horní a dolní rameno je značně nelogická a nevhodná. Součástí práce je i výkres sestavy navrhovaného zařízení, svařovací sestava „dolního“ ramene a hydraulické schéma. V práci se však objevuje řada drobných i větších nedostatků, jak věcného, tak i formálního charakteru. Konkrétně se jedná o: - značná řada gramatických chyb a přepisů v textu, - některé neobratné větné a technické formulace, - chybí uvedení přesných zdrojů u volby některých koeficientů (např. rov. 5 a 12), - na obr. 11 až 14 není zakreslen souřadný systém, - nečitelný a nevhodný popis u obr. 12, - řada chyb - „překlepů“ v rovnicích, způsobených kopírováním, chybí obrázek se základním výpočtovým schématem včetně popisu a zakreslenou výpočtovou polohou, - orientace sil od hydromotorů jsou chybné, výslednice síly leží v ose hydromotoru a není kolmá k prutu, - u pevnostního výpočtu čepu (kap. 2.2.4) chybí obrázek s použitými rozměry, - v kapitole 2.3 není zdůvodněna přesná volba velikostí jednotlivých parametrů pro výpočet ložiska, - hydraulické schéma má řadu drobných chyb – např. pojistný ventil, rozvaděč. Ke zbývající výkresové dokumentaci nemám zásadnějších připomínek. Řešené téma je konstrukčně zajímavé a student se pravidelně zúčastňoval konzultací. Ve finálním zpracování práce se však dopustil řady formálních i věcných chyb, které snižují kvalitu předkládané práce, proto tedy konstatuji, že práce má pouze podprůměrnou úroveň. I přes výše uvedené výhrady však konstatuji, že je bakalářská práce v souladu se zadáním a Dalibor Peška v ní prokázal nezbytné znalosti studovaného oboru a tím i schopnost budoucí samostatné práce či pokračování v dalším stupni vysokoškolského studia.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Pokorný, Prokop

Student v úvodu své práce provádí normativní rozdělení česlí a rešerši průmyslově užívaných konstrukčních řešení shrnovadel česlí. V další části provádí zjednodušený návrhový výpočet svého zařízení a v závěru práce popisuje vlastní návrh. Z formálního hlediska lze vytknout nevhodně formulovaný abstrakt práce, který nemá obsahovat cíle jichž bude dosaženo, ale pouze souhrn faktického obsahu a cílů jichž bylo dosaženo v práci. Práce je v celku nelogicky uspořádaná, kdy ve výpočtové části chybí popisy uvažovaných průřezů a materialů včetně schémat zamýšlené konstrukce s popisem jednotlivých dílů. Výpočtová část je také plná překlepů a místy numerických chyb, které znehodnocují výpočet a celkově velmi zhoršují čitelnost práce. Ve výpočtové části také postrádám kinematický rozbor dané úlohy. Chybí také popisy jednotlivých uvažovaných nebezpečných průřezů (obr. 15, 16, 17) a značení a popis uvažovaných souřadných systémů (obr. 10, 11) Dále není nijak zdůvoněná koncepce navrženého řešení, což se dá považovat za drobný odklon od cílů práce. Z hlediska logiky a uspořádání také postrádám schéma hydraulického obvodu nebo schématu zapojení hydraulického obvodu v navržené konstrukci v kapitole 4, jelikož hlavní práce by měla být jasná a srozumitelná i bez příloh. Díky absenci schématu v kapitole 4 se také domnívám, že autor zaměnil výpočty časů pracovního cyklu hydromotorů v jednotlivých směrech.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 100267