PIEGER, M. Sledování řidiče [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Richter, Miloslav

Student vypracoval práci na téma Sledování řidiče. Pro splnění úkolu musel nastudovat značné množství literatury a zorientovat se v dané problematice. Zadání považuji za splněné v plném rozsahu. Práce je na horní horní hranici doporučeného rozsahu, který je využit k popisu vykonaných prací. Práce je na dobré prezentační, formální i jazykové úrovni, obsahuje pouze menší množství chyb. Práce s literaturou včetně uvedení citací je dobré úrovni. Student pracoval samostatně, pravidelně prezentoval dosažené výsledky a konzultoval další možný postup prací. Začal s řešením v 2D, posléze přešel na 3D kameru. V některých částech je vidět ovlivnění původním přístupem, ačkoli se mohl více opřít o 3D data. Student k práci přistupoval aktivně, o čemž svědčí i nákup HW s nímž práci realizoval. Realizační výstup práce prokázal, že je možné získávat více dat o pozici řidiče, než je v současnosti běžné, a že za pomoci těchto dat by bylo možné informovat systém řezení o řidičově bdělosti, stejně tak jako o jeho připravenosti převzít řízení. Předložená práce svědčí o magisterských schopnostech studenta

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Bilík, Šimon

Práce pan Piegera na téma Sledování řidiče je poměrně obsáhlá a obsahuje 82 stran vlastního textu. V první části student zajímavě popisuje vývoj bezpečnostních systému v automobilech, kde bych pouze doplnil porovnání popsaného vývoje ve světě se situací u nás. Druhá kapitola definuje ADAS systémy, popis jejich vybraných principů a úrovně automatizace řízení. Tato kapitola přináší poměrně široký teoretický přehled a vybrané systémy jsou vhodně popsány, na druhou stranu bych zvolil její jiné a přehlednější členění. Vlastní prací se pak zabývá zejména třetí a čtvrtá kapitola. Ve třetí kapitole student popisuje použitou kameru, důvody jejího výběru a popis použitých měřicích scén - tato kapitola je vhodně strukturovaná a velmi dobře popisuje celkové uspořádání provedených experimentů. Čtvrtá kapitola, která se zabývá realizací a popisem navržených metod je velmi obsáhlá (54 stran) a podrobně popisuje realizované metody pro detekci otevřených očí, náklonu hlavu, pozici rukou a nohou, držení telefonu a dalších. Tento popis je plně dostačující a student na uvedených příkladech prokazuje jejich funkčnost, i když místy lze diskutovat o tom, zda by nešlo zvolit optimálnější metody. U realizovaných metod je také zvážena a prokázána jejich robustnost. Vytknul bych ne zcela přehlednou strukturu této kapitoly a místy bych byl stručnější v popisu, pro případný další vývoj bych také zvážil fůzi získaných 2D a 3D dat, nebo více využil použitou stereokameru. Student na závěr poctivě zhodnocuje dosažené výsledky této práce a popisuje odhalené slabiny spolu s návrhy pro jejich odstranění. Z formálního hlediska hodnotím práci jako velmi dobrou, i když by ji kvůli občasným netechnickým výrazům prospěla hlubší korektura. Student touto prací plně dokázal své inženýrské schopnosti a práci proto, i přes zmíněné mírné nedostatky, hodnotím jako velmi dobrou a doporučuji k obhajobě s hodnocením 85 bodů a známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 134819