LINEK, T. Bezdrátový datalogger [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Hlavním cílem bylo vytvoření bezdrátového dataloggeru založeném na komunikaci LoRa. Student pracoval samostatně, aktivně a iniciativně, na pravidelné konzultace byl vždy připraven. Student dokonce provedl docela velkou část práce nad rámec zadání, například LabVIEW aplikaci, nebo bateriové napájení modulů. Práci si systematicky rozvrhl, a tak měl dostatek času vše zrealizovat a důkladně proměřit, což se pozitivně projevilo i na kvalitě práce. Hodnotím A/99 bodů.
Práce studenta Tomáše Linka o rozsahu 54 stran textu obsahuje 16 stran rešerše a 38 stran studentova řešení a praktické realizace. Práce svým rozsahem odpovídá průměrné zátěži kladené na studenta UAMT. Student používá a cituje dostupnou literaturu, která správně citována. Práci mohu označit jako původní. Práce má velmi dobrou formální úroveň, bez překlepů a gramatických chyb. Místo pojmu "datalogger" který se v práci velmi často objevuje bych použil české synonymum "záznamník dat", avšak vyhledem k tomu, že toto slovo je použito i v názvu práce, nepovažuji to za výrazné pochybení. Práce je členěna logicky. Student nejprve popisuje dostupné koncepce bezdrátových záznamníků dat, aby definoval parametry zařízení, které je potřeba vytvořit. Velmi důsledně se zaobírá bezdrátovými komunikacemi a jejich vlastnostmi, takže jím navržené zapojení opravdu má zjištěné vlastnosti, což ověřil na konci práce. Student při ověřování doby zpoždění a následné statistické analýzy nejistot pro distribuci času nezohlednil fakt doby šíření signálu prostředím (stanice můžou být až kilometry daleko), avšak tento vliv je ještě o jeden řád nižší, než jím změřené nejistoty, takže výslednou přesnost neovlivnil. Student realizoval dvě elektroniky s mikrokontrolerem, navrhl a realizoval dva firmwary, navrhl a realizoval komunikační protokol. Dále navrhl a realizoval dvě plastové krabičky pro 3D tisk. Na konci práce prakticky provedl měření bezdrátové části signálu, které se shodovalo s teorií popsanou v úvodu práce a současně otestoval dlouhodobou stabilitu kódu, distribuci času a spotřebu jednotek během 7denního experimentu. Student splnil zadání ve všech bodech. Z pečlivě zpracované práce usuzuji, že student získal znalosti v oblastech bezdrátových komunikací, programování, komunikačních protokolů a zpracování měření. Práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159972