NEKOLNÁ, A. Urbanisticko – architektonická studie areálu pro šetrný turismus Strachotín [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Urbášková, Hana

Koncept návrhu založila diplomantka na vzájemném prolínání jednotlivých funkcí a prolínání veřejných, poloveřejných a soukromých prostorů, které mají evokovat zmizelý lužní les, protkaný vodními prvky a zeleným proskleným biokoridorem. Koncept návrhu dopracovala bez kompromisů, do výsledné velmi kultivované podoby, i když ji způsobil provozní problémy, které musela řešit. Umístění jednotlivých funkcí winery a wellness se váže na výhledy Pálavských vrchů, hmotové uspořádání dobře reaguje na okolí a vytváří příznivé různorodé prostory. Diplomní práce splňuje zadání, textová i grafická část je zpracována v potřebném rozsahu a odpovídá požadované úrovni zpracování závěrečné práce magisterského stupně studia.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 85 Diplomantka pracovala na své diplomové práci velmi zodpovědně a se zaujetím pro zvolené téma. Před vlastním návrhem provedla analýzu stávajícího stavu území a v souladu se zadáním vypracovala funkční a prostorové uspořádání celého území a nastudovala problematiku zvolených provozů.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Volnohradský, Radan

Autorka svou prací potvrzuje schopnost koncepčního myšlení a chápání návrhu od celku k detailu. Přes slabší místa, především v provozním řešení, udržela nosnou filozofickou ideu a rozvedla ji do podoby vyspělého architektonického projektu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka pro svůj koncept použila poetickou inspiraci původním lužním lesem. I když jej obrazně proti smyslu přenáší z vlhké doliny na vyprahlé návršní místo, podařilo se jí citlivým způsobem vkomponovat velké provozní celky vinařství, wellness, restaurace a ubytování do stávající krajiny, aniž by porušila její integritu. Dogmatická urbanistická osa areálu a příjezdové komunikace spolu se stejně orientovaným molem ve spodní části působí ve výkresech poněkud strnule, nicméně odkaz k Pálavským vrchům vytváří silný historický kontext, který autorka zpracovává moderním způsobem. Napojení setkávacích prostor na cyklostezku ale zároveň vyčlenění prostoru pro hnízdění ptáků poukazuje na snahu o oživení místa, ale zároveň zachování původní biodiverzity.
Architektonické řešení A Ideový koncept různě se prolínajících a komunikujících prostor je důsledně přenesen do architektonického výrazu i designu interiérů. Na první pohled evokuje spíše japonský minimalismus, k jeho lokální podobě však přispívá orientace na místní materiály a všudypřítomný důraz na prolnutí s krajinou vinic a malebných míst okolo nádrže. Jednopodlažní struktura celého areálu s vnitřními atrii a rozdílnou výškovou elevací střech vytváří hru uzavřených mikrosvětů. Zároveň je však patrná snaha co nejvíce celý areál otevřít, což způsobuje zajímavou dynamiku a prostorové napětí.
Provozní řešení B Dispoziční řešení reflektuje ideový a architektonický koncept, zároveň však způsobuje na některých místech provozní komplikace vyplývající především z plošně náročné jednopodlažní zástavby. Jde o dlouhé úseky chodeb či průchodů přes atria a křížení některých provozů. Lze to chápat do jisté míry jako záměr autorky, kterým podporuje život v celém areálu a naplňuje filozofii prorostlého lužního lesa, na druhou stranu to může mít negativní vliv na orientaci a komfort pohybu návštěvníků a v neposlední řadě i na provozní náklady. Řešení spodního mola reaguje v přiměřeném měřítku na potřeby lokálního turismu a je vhodně propojeno s hlavním areálem.
Technicko konstrukční řešení B Navržené konstrukční řešení je realizovatelné. Míra užití železobetonu (i na stěny a střechy) je diskutabilní vzhledem k náročnosti provedení, primární ekologii i ceně. Dřevo by možná bylo místy vhodnější materiál a i více v souladu s konceptem lužního lesa. Přiložený detail neřeší návaznosti velkých prosklených částí, kterých je v návrhu většina. Ekologický koncept a hospodaření s vodou dává znát, že se autorka zamýšlí i nad aktuálními problémy.
Formální úroveň A Grafické i textové vyjadřování autorky je na velmi dobré úrovni. Vizuální podoba architektonického řešení odpovídá konceptu i stanoveným konstrukčně provozním řešením. Sympatický minimalismus návrhu přenesla i do celkového zpracování grafického výstupu.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 125555