ČERNOCH, J. Vývoj struktury pro efektivní přenos tepla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Mašek, Jakub

V rámci zpracování diplomové práce se student zapojil do řešení problematiky přenosu tepla v komponentě s proměnnou stavební výškou při vývoji kosmického zařízení. Zhodnotil požadavky ECSS standardů pro návrhy konstrukční dílů v kosmickém průmyslu a navrhl tři odlišné koncepty řešení problému. Velmi dobře zpracovaná je analytická metodika výpočtů, kterou si student vytvořil pro každý koncept a citlivostní analýza nejdůležitějších parametrů. Z každého konceptu jsou pak vybrány nejlepší návrhy pro celkové hodnocení. Student si počínal velmi iniciativně a v závěru práce prezentuje správné a vysoce kvalitní výsledky. V teoretické části však trochu chybí rešerše řešení podobného problému přenosu tepla z literatury jako podklad a reference pro prezentované koncepční návrhy. Hodnotím A, výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Lazar, Václav

Předložená diplomová práce se zabývá návrhem a výběrem vhodné tepelně-vodivé struktury pro vyvíjený kosmický tepelný spínač. V úvodu se diplomant věnuje popisu dosavadního řešení flexibilní struktury na poskytnutém testovacím vzorku spínače. Jasně definuje její nedostatky a následně prezentuje tři koncepční návrhy možného vylepšení. Teoretická část dále navazuje studiem příhodných kosmických standardů, výběrem vhodných materiálů a použitelných technologií. Celá rešerše pak velmi dobře slouží jako kvalitní poklad pro zbytek práce. Navrhované řešení flexibilních struktur pro vedení tepla je možno rozdělit na tři hlavní koncepty popsané v kapitolách 9 až 11. Každý z těchto konceptů je doplněn několika variantami, pro které jsou vypočítány zásadní parametry jako tepelná vodivost struktury, hmotnost a potřebná plocha. Jednotlivé varianty koncepčních řešení jsou porovnávány mezi sebou a dále komentovány z perspektivy předem stanovených požadavků vyplývajících z rešeršní části. V závěru diplomant vybírá nejlepší variantu na základě kvalitativního srovnání dílčích návrhů a provedl rozvahu nad možnými navazujícími činnostmi v dané oblasti. Použité výpočty i metody jsou adekvátní k zhodnocení návrhů. Práce je psána v angličtině na velmi dobré úrovni. Srozumitelnost je obecně dobrá, četnost překlepů je v daném rozsahu zanedbatelná. Po formální stránce je práce v pořádku. Diplomant splnil veškeré cíle práce a prokázal přehled jak v oblasti konstrukční, tak flexibilních struktur. Dosažené výsledky zvládl vhodně zhodnotit a prezentovat. Práce je navíc vysoce aktuální díky návaznosti na řešený projekt vývoje tepelného spínače. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 125297