KOBZA, J. Měření přijímače pro pozemní digitální televizi DVB-T [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Tomáš

Diplomová práce se zabývá měřením a úpravou přijímače pro pozemní digitální televizi DVB-T, tzv. set-top boxu. Cílem práce bylo upravit komerčně dostupný přijímač o výstupy vnitřních analogových a digitálních signálů ve vysokofrekvenčním a mezifrekvenčním pásmu a dále v pásmu základním a provést komplexní měření parametrů celého přijímače. Vzhledem k nedostupnosti servisních informací ke komerčním přijímačům se tedy jednalo o práci ryze experimentální, ke které však student využil znalost obvodového návrhu tuneru set-top boxu, na jehož konstrukci a úpravě se sám podílel v rámci svého zaměstnání. Z mého pohledu však tuto výhodu a své možnosti a zkušenosti nevyužil zcela. Realizované úpravy přijímače však lze bez výhrad využít ve výuce předmětu Digitální televizní systémy. Předložená práce ve mně vyvolává rozporuplné pocity svoji skladbou, obsahem a nedostatečným dotažením měření a dalších technických detailů na úroveň dobré inženýrské práce. Formální zpracování práce je na uspokojivé úrovni, avšak text obsahuje řadu chyb a nepřesných nebo zjednodušujících formulací. Práci s doporučenou literaturou považuji za dobrou. Vzhledem ke všem uvedeným předchozím hodnocením doporučuji práci k obhajobě před státní zkušební komisí a navrhuji práci hodnotit stupněm C/70 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání C 35/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury E 5/10
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Džubera, Jakub

Zadání práce bylo splněno a formální zpracování diplomové práce je na velmi dobré úrovni. Text působí uceleným dojmem a je zpracován přehledně. Řazení kapitol mohlo být zvoleno lépe tak, aby přesněji korespondovalo s tématickými celky, např. od teoretického úvodu a rozboru STB, přes popis vlastního řešení, po měření STB, diskuzi výsledků a zhodnocení. V práci se objevují obrázky bez popisků nebo s nedostatečně vysvětlenými popisky a zkratkami. Jazyk použitý v obrázcích by měl být jednotný. Odborná stránka práce působí povrchně. Teoretický úvod mohl být zpracován do větší hloubky a jednotlivé funkční bloky mohly být více rozebrány i v návaznosti na uvedené obrázky. Chybí zde vysvětlení důležitých pinů funkčních bloků, řídících signálů, vstupních a výstupních signálů, atd. V práci se objevují nepřesné odborné termíny, které ztěžují chápaní textu. Práce je doplněna částmi zaměřujícími se na měření vybraných parametrů STB. Avšak měření je v mnoha případech spíše jen naznačeno a výsledky diskutovány jen okrajově. Jedním z výstupů práce je ukázková laboratorní úloha, která by mohla být dobrým základem pro potřeby demonstračního laboratorního měření. Postrádám však zpracování naměřených hodnot a výsledků, které by soužily jako reference. Dalším výstupem diplomové práce je funkční zapojení pro zpřístupnění datových signálů STB pro účely měření. I tento tematický celek mohl být lépe rozebrán s užší návazností na zmiňovanou normu CCIR601, zobrazení dalších dostupných signálů a měřením jejich charakteristik. Konstrukční úpravy STB jsou dobře zpracovány a upravený STB tak může dobře posloužit pro potřeby demonstračního laboratorního měření.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 31137