MACEK, M. Vývoj mobilních aplikací pro vzdálené ovládání přístrojové techniky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Programátorské činnosti se pan Macek věnoval již v předcházející bakalářské práci, kdy si osvojil základy programování mobilních aplikací na platformě Android a při jeho šikovnosti jsem mu i v magisterském studiu mohl nabídnout velice zajímavé téma v oblasti dynamicky se rozvíjející oblasti IT a řádnou péči školitele, na které přistoupil. Na počátku akademického roku si pan Macek vypůjčil vybrané přístrojové vybavení a následně jsem byl se studentem převážně v emailovém kontaktu; v nepravidelných intervalech, jsme se setkávali osobně na půdě VUT-FEKT. Z pohledu odborného vedení jsem studentovi zajišťoval spíše pedagogickou podporu, neboť diplomant měl vždy zcela konkrétní představu o návrhu a způsobu řešení mých požadavků, stejně tak i vyskytnuvších se problémů v průběhu své programátorské činnosti. To svědčí i o vydání další aktualizované verzi s drobnými vylepšeními, která vznikla po odevzdání diplomové práce. Obsahově v práci převažuje podíl praktické části nad teoretickou a výsledkem je mobilní aplikace s pracovním názvem LABIC, umožňující ovládat vybrané přístrojové zařízení pomocí mobilního telefonu. K sepsání diplomové práce využil student několik literárních zdrojů, které citoval v souladu s příslušnou ČSN normou, v kapitole “Seznam použitých zdrojů“. Nejhojněji jsou zastoupeny knihy věnující se programátorské činnosti, webové stránky Android Developer a návody k měřicím zařízením, což je vzhledem k povaze práce logické. Formální zpracování diplomové práce vykazuje jednotný grafický vzhled a logické uspořádání textu do jednotlivých kapitol. Úroveň stylistického vyjadřování v některých částech práce mírně pokulhává a občas mi přijde, že je psána až moc neformálně. V práci se rovněž vyskytly drobné typografické nedostatky, jako je nezarovnaný text do bloku, jednopísmenné předložky na konci řádku, atd., přičemž na požadavek jednotného typografického stylu byl student v průběhu semestru několikrát upozorňován. Grafická úprava a celistvost práce je na několika místech mírně narušena větším podílem volného místa na stránkách, na kterých jsou obrázky s ukázkou grafického rozhraní aplikace. Vytvořenou mobilní aplikaci LABIC jsem osobně vyzkoušel a její funkčnost i rozsah je v souladu se zadáním práce. Zadání diplomové práce bylo splněno a práci doporučuji k obhajobě.
Student Bc. Michal Macek se ve své práci zabývá vývojem aplikace LABIC pro ovládání měřicích přístrojů z mobilního telefonu s operačním systémem Android. Tato aplikace byla vytvořena v počítači ve vývojovém prostředí Android Studio a naprogramována v jazyce Java. V úvodní části je věnována pozornost popisu používaných datových sběrnic a ovládání měřicích přístrojů pomocí SCPI příkazů. Dále je popsána vytvořená aplikace LABIC s popisem ovládání několika měřicích přístrojů jako je osciloskop, generátor, multimetr, RLC metr a rozhraní pro obecný měřicí přístroj ovládaný pomocí SCPI příkazů. V závěrečné části je uveden rozbor hlavních částí zdrojového kódu vyvinuté aplikace popisující odesílání nastavení do přístroje, sestavení příkazu, příjem a zpracování dat, zobrazení měřených veličin, grafu a tabulky a uložení dat do CSV souboru. Práce je sepsána přehledně a pečlivě, grafické zpracování je na dobré úrovni. V práci však postrádám alespoň stručný popis programovacího jazyka Java, ve kterém byla aplikace vyvíjena. Z uvedených kódů není zřejmé, jaké příkazy patří jazyku Java a jaké použitým knihovnám (AAIo, GraphView, OpenCSV), chybí konec věty na str. 62. V příloze je nešťastně zvolené prostředí Android Studia s tmavým pozadím a světlým textem, který není v práci příliš dobře čitelný. I přes tyto drobné nedostatky předložená práce splňuje všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Student splnil zadání práce, vytvořená aplikace svědčí o velmi dobrých znalostech a programovacích schopnostech. Práci proto doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 94665