VALEEVA, A. Rizika spojená s využitím biouhlu v terestrickém ekosystému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Zlámalová Gargošová, Helena

Práce studentky Adelii Valeevy byla zaměřena na problematiku ukládání/sekvestrace uhlíku a na hodnocení environmentálního dopadu využití biouhlu v půdním ekosystému. Pro tyto účely studentka přehledně zpracovala problematiku ukládání uhlíku v rámci teoretické části se zaměřením na pyrolýzu a produkci biouhlu. V rámci experimentální části byla řešena otázka „environmentální kvality“ této matrice, která je ovlivněna nejenom vstupním materiálem pro výrobu biouhlu, ale i technologií zpracování. Pro objektivní posouzení vhodnosti aplikace této matrice do půdy byly použity testy ekotoxicity v kontaktním uspořádání, a to na živočišném a rostlinném organismu a také v akvatickém uspořádání, kdy prostřednictvím vodných výluhů těchto matric byl posuzován vliv na akvatický ekosystém, který se při aplikaci biouhlu na zemědělské půdy nedá vyloučit. Práce je po stránce teoretické zpracována věcně, přehledně. Rovněž i v experimentální části práce studentka prokázala pracovitost a samostatnost při plánování a provádění jednotlivých testů. Práci studentky hodnotím kladně, bylo odvedeno velké množství laboratorní práce a došlo ke splnění všech dílčích cílů. Její přístup k práci a práci samotnou hodnotím stupněm výborně – A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Řezáčová, Veronika

Předkládaná bakalářská práce nese název „Rizika spojená s využitím biouhlu v terestrickém ekosystému“ a je zaměřena na ekotoxikologické studium biouhlu získaného pyrolýzou kalů z ČOV. Teoretická část této BP naplňuje 10 stran a je věnována základním informacím o biouhlu, sekvestraci uhlíku a základní charakterizaci ekotoxikologie. V této části BP se některé informace v sekci biouhel a sekvestrace opakují a nepůsobí uceleně V „Experimentální části“ jsou na 7 stranách velmi pěkně shrnuty vykonané ekotoxikologické testy, doplněny také fotografiemi. V kapitole „Výsledky a diskuse“ jsou vyčerpávajícím způsobem popsány výsledky, které jsou sumarizovány v tabulkách a grafech, včetně podpoření zjištěných skutečností odbornými studiemi. Závěr se mi jeví jako zdařilá sumarizace získaných výsledků. V seznamu použité literatury je 35 odkazů – ne mnoho, ale vysoce vhodné. Příloha obsahuje tabulky se všemi dílčími výsledky. Tato BP má celkem 43 stran. V rámci čtyř rozdílných ekotoxikologických testů bylo vykonáno spoustu práce – např. příprava 50 kg artificiální půdy, výběr a vážení 420 žížal, vyhodnocení 540 salátových kořínků aj. I když se v práci objevují chyby v textu (malé písmeno na začátku věty, shoda pádů), považuji ji za velmi zdařilou. Získané informace mohou zcela jistě přispět k rozšíření poznatků o biouhlu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A – výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139046