FRANĚK, V. Monitoring spotřeby elektrické energie objektu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Diplomová práce pana Víta Fraňka se zabývá návrhem podružného měření spotřeby elektrické energie ve vybraných objektech s cílem vybrat a otestovat vhodný a dostupný měřicí systém, který by mohl být později nasazen ve větším rozsahu v rámci budov VUT pro detailnější analýzu toků elektrické energie a dalších parametrů sítě. Úkolem studenta bylo na základě rešerše dostupných měřicích systémů vybrat a navrhnout systém vhodný pro nasazení v rámci budovy Technická 12 a bloku A03 kolejí PPV pro měření celkové spotřeby objektů a podružné spotřeby na vybraných vývodech hlavního rozváděče. Dalším úkolem bylo zpracovat data, naměřená během letního semestru, vyhodnotit výsledky měření a popsat současný stav, okomentovat naměřené nestandardní události a doporučit vhodná opatření, která by měla přínos pro spotřebitele. Student k práci přistupoval zodpovědně, pracoval samostatně a práci si vhodně rozvrhl během celého semestru. Na pravidelných konzultacích a diplomových seminářích představoval dílčí pokroky v práci a měl konkrétní věcné a relevantní dotazy. Konzultace probíhaly převážně osobně. Dle rozsahu odevzdané práce a příloh je patrné, že student věnoval práci dostatečné množství času. Rozsah použité literatury odpovídá potřebám práce. Po formální stránce je práce v pořádku. V rámci analytické části by práci prospěla podrobnější diskuse výsledků, v některých částech práce neodpovídá text a údaje v textovém popisu hodnotám, patrným z uvedených grafů. Analýze by prospělo ještě detailnější měření například i v rámci patra budovy a srovnání s běžným chováním a návyky uživatelů, ale tato data se získávají velmi obtížně a pro tak podrobné měření nebyla k dispozici měřicí technika. Přes výše uvedené nedostatky splňuje práce všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením B (80 b).
Diplomová práce se zabývá problematikou monitoringu spotřeby elektrické energie části budov univerzitního kampusu VUT v Brně. Práce je vhodně členěna do jednotlivých na sebe navazujících kapitol, ve kterých autor nejdříve teoreticky rozebírá zadanou problematiku měření elektrické energie s popisem měřících zařízení a následně popisuje výběr měřících bodů a analyzuje změřené výsledky. Teoretická část obsahuje popis elektroměrů, kvalitoměrů a podrobně rozebírá problematiku měření elektrické energie. Postrádám zde přehledné srovnání ekvivalentních zařízení od různých výrobců. V části věnující se návrhu a realizaci měření bych uvítal alespoň blokové schéma zobrazující zapojení měřícího systému ve zvolených energetických uzlech budov. Autor této informace sice v práci popisuje, ale zvolená forma není dostatečně přehledná. Praktická část obsahuje hlavně popis naměřených průběhů spotřeby elektrické energie v zvolených částech objektů a této hodnoty analyzuje pomocí denních diagramů. Pro názornější porovnání spotřeby v jednotlivých dnech by bylo vhodné zobrazit i týdenní diagramy. Z důvodu volby měřících bodů a charakteru el. rozvodů budov nebylo možné zpracovat přesnou analýzu spotřeby, ale o nejpodrobnější analýzu se autor pokusil pro oblast 5NP budovy T12 SA. K praktické části práce mám několik připomínek: - I když autor zmiňuje ve své práci chybu měření, tato chyba zde není přesněji definována a kvantifikována. - V práci postrádám informace o nastavení měřících zařízení, nebo informace ze softwaru ENVIS. Také chybí popis práce s naměřenými daty. - Některé nesrovnalosti mezi celkovou denní spotřebou a grafy spotřeby nejsou vysvětleny. - V práci postrádám konkrétní doporučení pro řízení toků energie pro spotřebitele. - Také postrádám podrobnější vysvětlení výpočtu predikce spotřeby. Není jasné, z jakých předpokladů predikce vychází a jak přesně ji autor počítal. Závěrem lze konstatovat, že práce splňuje body zadání, i když ne všechny body byly naplněny v plném rozsahu. Práce je z formálního hlediska na dobré úrovni. Použitá literatura a její rozsah je odpovídající a použité zdroje jsou v textu řádně citovány. Práce nepřináší nové poznatky, ale představuje praktickou ukázku postupů při řešení konkrétního zadání. Práce má hlavně praktické využití a vzhledem na zadání, se očekává její uplatnění v následných podrobnějších analýzách spotřeby zvolených objektů. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm D (60 bodů).
eVSKP id 151311