JOCH, V. Diagnostika a optimalizace parametrů Wienova filtru pro hmotnostní separaci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Voborný, Stanislav

Student se v rámci bakalářské práce aktivně podílel na kompletaci Wienova filtru, navrženého v diplomové práci Josefa Pokorného a zařízení uvedl do provozu. Pro přesné měření magnetické indukce uvnitř filtru samostatně navrhnul vhodné experimentální uspořádání, získané výsledky samostatně zpracoval a vyhodnotil. Byly získány nové informace o parametrech Wienova filtru, především o velikosti magnetické indukce uvnitř filtru, jejím poklesu na okrajích a dále o vlivu příčných sil působících ve filtru na iontový svazek. Velmi užitečnou součástí práce byl návrh a realizace Faradayovy sondy s excentricky umístěným vstupním otvorem, který umožňuje měřit plošné proudové profily v depoziční komoře. Sondu student sám vyrobil a naměřil s ní velkou část výsledků. Experimenty prokázaly eliptický tvar svazku v depoziční komoře, způsobený m.j. vlastnostmi Wienova filtru. Student splnil všechny úkoly zadání. V bakalářské práci mohla být věnována větší pozornost porovnání naměřených výsledků se simulacemi, které již byly částečně k dispozici z diplomové práce Josefa Pokorného. Při experimentální práci si však student počínal svědomitě, hledal vlastní přístupy k řešení a prokázal experimentální zdatnost. Bakalářskou práci proto doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Bábor, Petr

Cílem předkládané bakalářské práce byla kompletace a ověření vlastností Wienova filtru, který bude sloužit při depozici tenkých vrstev pomocí iontového svazku. Práce se sestává ze tří kapitol. V první kapitole se autor zabývá popisem funkce Wienova filtru. Další kapitola nazvaná „Měření vlastností Wienova filtru“ obsahuje kromě provedených měření i simulace filtru v prostředí SIMION. Jsou zde prezentovány výsledky měření magnetického pole pro různé konfigurace Wienova filtru. Dále obsahuje měřené hmotnostní a proudové profily iontových svazků pro různé pracovní plyny demonstrující separační schopnosti filtru. Třetí kapitola popisuje autorem vytvořenou Faradayovu sondu a program používaný pro převod polárních souřadnic polohy otvoru sondy na kartézské. Bakalářská práce obsahuje některé věcné chyby a neúplnosti. Ty nejzásadnější jsou formulovány v otázkách na autora. I přes tyto výhrady je práce jako celek zdařilá a srozumitelná. Doporučuji ji proto k obhajobě a navrhuji hodnocení stupněm C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 19840