KADLČEK, V. Bezdrátový přenos snímačů neelektrických veličin k iontmetru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Roubal, Zdeněk

Student se během studia plně věnoval bakalářské práci a sám přicházel s přínosnými podněty. Pravidelně chodil na konzultace a rozvrhl si čas tak, aby se nedostal do časové tísně. Provedl rozsáhlou rešerši dostupných digitálních čidel meteorologických veličin majících vliv na koncentraci vzdušných iontů spolu se senzory sledovaných plynů. U každého senzoru zhodnotil jeho přesnost a vhodnost pro předpokládané použití. Pro vybrané senzory pak vytvořil zkušební desky na kterých ověřil ve spolupráci s vývojovou deskou komunikaci a odladil na nich vzniklé problémy. Nakonec navrhl konečnou verzi zapojení a celou meteostanici realizoval. Nad rámec zadání přidal a zprovoznil senzory UVA a UVB. U navržené konstrukce je patrná pečlivost provedené práce, celkově působí realizovaná meteostanice velmi příznivým dojmem. U použitých senzorů ověřil jejich přesnost a zprovoznil komunikaci meteostanice přes rozhraní Zigbee. Navržené zařízení je ve své podstatě komplexní a ukazuje na studentovi znalosti z analogové i digitální techniky. V sepsané práci student pečlivě překreslil potřebné obrázky a grafy a přehledně vysvětlil funkci programu na vývojových diagramech. Po formální stránce je práce kvalitní a dobře sepsaná. Práce bylo nad rámec zadání splněna a doporučuji zkušení komisi zvážení návrhu na její ocenění.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Szabó, Zoltán

Předkládaná bakalářská práce se zabývá s problematikou měření neelektrických veličin a jejích bezdrátovým přenosem k iontmetru, konkrétně měřením meteorologických jevů a koncentrace některých plynů. Autor v první části práce teoreticky rozebírá vznik atmosférických iontů a dále se zaměřuje na složení atmosféry a na meteorologické veličiny. V další části práce se již zabývá návrhem a konstrukcí samotného přístroje. Nejdříve se zaměřuje na výběr vhodných komponentů a následně na jejích testování. Na základě získaných poznatků pak navrhl a zkonstruoval zařízení na bázi centrální mikroprocesorové jednotky, která ovládá jednotlivé moduly a komunikuje s uživatelem skrz LCD display. Autor v práci řádně zdůvodnil jednotlivé použité moduly i obvodová řešení. S testováním dílčích částí i kompletního přístroje v reálním prostředí prokázal, že konstruovaný přístroj splňuje požadavky zadání. Obvodové řešení, návrh SW pro mikrokontrolér, praktická realizace i dotažení do funkčního vzorku s otestováním v reálných podmínkách ukazuje na vysoké odborné znalosti a píli autora. Předkládaná práce je vypracována velice kvalitně a v případě úspěšné obhajoby doporučují zkušební komisi zvážit návrh na ocenění.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 93372