LÍPA, M. Ztráty v asynchronních strojích napájených z měniče frekvence [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Bc. Miroslav Lípa vypracoval ve spolupráci s LUT University ve Finsku svou diplomovou práci na téma Ztráty v asynchronních strojích napájených z měniče frekvence. Konzultanti práce na LUT byli Assoc. Prof. Lassi Aarniovuori a Dr. Hannu Kärkkäinen. Cílem práce bylo vytvořit přehled používaných metod pro měření a vyhodnocení ztrát vznikajících v asynchronních strojích napájených z měničů frekvence, provést měření na asynchronním stroji napájeném z frekvenčního měniče při různých spínacích kmitočtech a tato data validovat na elektromagnetickém stroji metodou konečných prvků. - Z hlediska zadání práce, autor splnil veškeré body zadání v potřebném rozsahu a proto hodnotím toto hledisko výborně. - Prezentační úroveň práce je odpovídající a z hlediska rozsahu je práce adekvátní a hodnotím tak toto hledisko jako velmi dobré. - Jazykové a formální hledisko práce je výrazně negativně ovlivněno úrovní psané angličtiny. Kromě gramatických chyb, student nepoužívá správné technické výrazy. Toto hledisko tak hodnotím uspokojivě. - Autor pouze citoval 36 literárních zdrojů. Množství citací odpovídá diplomové práci s daným zaměřením, a proto hodnotím toto hledisko výborně. - Výsledkem práce autora je velmi zajímavá studie během, které se provedla rozsáhlá a dlouhodobá měření. Autor zpracoval velké množství dat, které se pokusil ověřit konečně prvkovými metodami. Výstupy autora jsou tak zcela konkrétní a hodnotné pro obor elektrických strojů a pohonů. Toto hledisko tak hodnotím stupněm výborně. - Autor práce pracoval velmi usilovně a iniciativně, a v odpovídající míře vyžadoval konzultace a pomoc vedoucího práce. Hledisko aktivity studenta během semestru tak hodnotím stupněm výborně. Shrnutí: Autor prokázal schopnost sepsat odbornou práci na zadané téma. Při vypracování práce strávil téměř 4 měsíce na LUT University ve Finsku, kde provedl celou řadu měření. Prezentovaná data v práci jsou hodnotná a v současné době je z nich připravována publikace ve spolupráci mezi VUT v Brně a LUT University. S ohledem na průměr výše uvedeného slovního hodnocení a rovněž vzhledem k hodnotným výstupům práce hodnotím stupněm A/ výborně a práci doporučuji k obhajobě.
Student se zabýval měřením a simulací ztrát asynchronního motoru napájeného sinusovým zdrojem a frekvenčním měničem. V první kapitole student popisuje specifické účinky a konstrukční opatření indukčních motorů napájených frekvenčním měničem. Ve druhé kapitole jsou podrobněji popsány ztráty asynchronního motoru napájeného frekvenčním měničem. Třetí kapitola popisuje metody měření a vyhodnocování ztrát takto napájených motorů. Čtvrtá kapitola se zabývá modelováním indukčních motorů pomocí metody konečných prvků. V páté kapitole jsou uvedeny výsledky měření a některé z nich jsou porovnány s výsledky simulace. Silnou stránkou této práce je experimentální analýza a velké množství naměřených dat. Měření byla provedena nejen pro různé spínací frekvence měniče, ale také při použití sinusového napájení. Parametry motoru a ztráty byly analyzovány v sedmi provozních bodech. Práce je logicky strukturovaná, ale hůře srozumitelná. Některé formulace nejsou jasné, v textu velmi často chybí odkazy na obrázky, zejména v kapitolách 1 a 2. Některé názvy tabulek nebo obrázků jsou nesprávné nebo matoucí (např. tab. 1.1, obr. 5.9, obr. 5.12, tab. 5.13). Výsledky modelu FEM vykazují malou chybu většiny prezentovaných parametrů ve srovnání s měřením. Nicméně v případě ztrát je chyba poměrně vysoká jak pro sinusový, tak pro PWM způsob napájení. Navzdory tvrzení na straně 66 není 18. harmonická na obrázku 4.26 jednou z nejvyšších, je téměř nulová. Harmonické řádu 23 a 25 se zdají být nižší než na obrázku 4.10. Zadání diplomové práce bylo úspěšně splněno. Práce má velmi dobrou úroveň a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 160033